materiał promocyjny

Czy drukarki laserowe staną się bardziej popularne od drukarek atramentowych?

Wnętrze drukarki
fot. Proxima Studio / Shutterstock.com Drukarki laserowe już od dłuższego czasu nie są nowością na rynku. Technologia laserowa jest bardzo chwalona np. za szybkość i jakość druku.
istotne.pl 1 biuro, drukarnia, miasto jelenia góra

Reklama

Tymczasem w ciągu ostatnich lat drukarki laserowe jednoznacznie nie wyparły z rynku drukarek atramentowych. Czy tak się stanie czy raczej nic na to nie wskazuje? Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Porównanie drukarek laserowych z drukarkami atramentowymi

Drukarki laserowe niewątpliwe mają wiele zalet: czas druku jest szybszy niż w drukarkach atramentowych, niezawodność i wydajność również charakteryzują się naprawdę niezłym poziomem. Jakość druku również można uznać za zaletę. Dobra drukarka atramentowa (np. HP DESKJET INK ADVANTAGE 5645) drukuje na podobnym poziomie co przeciętna drukarka laserowa. Tak naprawdę praktycznie każda drukarka laserowa oferuje jakość druku na wysokim poziomie.

Mówiąc o minusach można powiedzieć, że zakup drukarki atramentowej jest nieco tańszy niż zakup drukarki laserowej. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy koszty eksploatacji są niższe czy wyższe, bo wiele zależy od konkretnego modelu drukarki. Trochę uogólniając można jednak przyjąć, że jeśli chodzi o druk monochromatyczny to wydajniejsza jest drukarka laserowa. Jeśli jednak chodzi o druk w kolorze to bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest drukarka atramentowa. Przykładowe tusze, które wypadają lepiej pod względem ekonomicznym niż zakup tonera to tusz do drukarki HP DESKJET F2280. Należy także mieć na uwadze, że do drukarek atramentowych bardzo łatwo znaleźć tanie zamienniki, dzięki czemu drukowanie w kolorze może być naprawdę bardzo ekonomiczne.

Przyszłość drukarek laserowych

Naszym zdaniem drukarki laserowe w przyszłości podobnie jak teraz będą bardzo chętnie kupowane i użytkowanie. Druk laserowy nie jest aż taką rewolucją, żeby całkowicie wyprzeć z rynku drukarki atramentowe. Ewidentnie na rynku jest miejsce zarówno na drukarki laserowe jak i atramentowe. To na jaką drukarkę się zdecydujemy w głównej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że drukarki laserowe są lepsze od atramentowych bo zarówno jedna jak i druga technologia ma swoje plusy i minusy.

Reklama