„Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty”. Uwaga, to oszustwo!

„Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty”. Uwaga, to oszustwo!
fot. Andrew Guan on Unsplash Dolnośląscy policjanci coraz częściej otrzymują zgłoszenia dotyczące oszustów, którzy podszywając się pod firmy kurierskie, wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki.
istotne.pl 183 policja, oszust

Reklama

Wiadomość, którą otrzymuje potencjalna ofiara, wygląda zazwyczaj następująco:

  • „Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 0.50 złotych”.
  • „Twoja paczka o numerze PL (…) wymaga dopłaty na sumę 0,87 złotych. Brak wpłaty oznacza zwrot przesyłki do nadawcy. Prosimy uregulować należność klikając w podany link https://[…]”.

– Osoba, która oczekuje na przesyłkę i otrzymuje taką wiadomość, stanowi łatwy cel dla przestępców. Ofiara, klikając w przesłany link, naraża swoje urządzenie mobilne na działanie wirusów, które mogą przechwycić jej dane wrażliwe – ostrzega mł. asp. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Zainfekowany w ten sposób telefon bądź komputer to cenne źródło informacji dla oszustów. Loginy czy hasła, które zostały na nich wprowadzone, aby uzyskać dostęp do internetowych kont lub aplikacji bankowych, dostają się w niepowołane ręce, co może skutkować „wyczyszczeniem” konta ze środków pieniężnych.

Mundurowi:

Po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożność i dokładne czytanie wiadomości tekstowych od rzekomych kurierów, operatorów sieci komórkowych lub innych firm. Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki, nie przekazywać kodów BLIK lub danych z kart płatniczych oraz kredytowych.

I dodają:

Poświęcenie kilku minut na zweryfikowanie wiadomości może uchronić nas przed utratą naszych pieniędzy.

 

Reklama