Oszukują w internecie. Mieszkaniec naszego powiatu stracił niemal 4 tys. zł

Oszukują w internecie. Mieszkaniec naszego powiatu stracił niemal 4 tys. zł
fot. Krzysztof Gwizdała Mundurowi: – Pomimo wielu ostrzeżeń dotyczących czujności podczas internetowych transakcji nadal dochodzi do różnych oszustw, w wyniku których pokrzywdzeni tracą pieniądze ze swojego konta.
istotne.pl 183 policja, oszust

Reklama

W ostatnich dniach funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu otrzymali zgłoszenia dotyczące oszustw na szkodę osób sprzedający różne przedmioty za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. KPP:

Mężczyzna na portalu internetowym wystawił zabawki dla dzieci. Kiedy skontaktował się z nim rzekomy kupiec, zgłaszający zawierzył w prawdziwość formularza i uzupełnił informacje na temat karty płatniczej, na podstawie których oszust elektronicznie przelał blisko 4 tysiące złotych.

Jak działają oszuści?

Policja: – Przestępcy kontaktują się ze sprzedającym za pośrednictwem mobilnego komunikatora internetowego, wykazując chęć zakupu. Następnie wysyłają formularz płatniczy łudząco przypominający druk wykorzystywany przez daną platformę, gdzie wystawione jest mienie do sprzedaży.

Zrzut ekranu: fałszywy formularzZrzut ekranu: fałszywy formularzfot. KPP Bolesławiec

Funkcjonariusze dodają:

Pozyskując w ten sposób dane pokrzywdzonego, oszuści bardzo szybko je wykorzystują, dokonując transakcji na szkodę sprzedającego. W ostatnich dniach mieszkaniec powiatu bolesławieckiego stracił prawie 4 tysiące złotych.

O czym trzeba pamiętać, aby nie paść ofiarą oszusta?

Mundurowi: – Za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. W żadnym wypadku nie możemy udostępniać loginu i hasła do bankowości internetowej oraz danych z karty płatniczej.

Przypomnijmy. Za oszustwo grozi kara od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.

 

Reklama