Połączą oba bolesławieckie szpitale? Dyrektorzy stracą pracę?

Połączą oba bolesławieckie szpitale? Dyrektorzy stracą pracę?
fot. Krzysztof Gwizdała Sprawę poruszono na styczniowej sesji Rady Miasta Bolesławiec.
istotne.pl 183 piotr roman, pis, szpital powiatowy, szpital psychiatryczny, sesja rm

Reklama

W trakcie styczniowego posiedzenia Rady Miasta Bolesławiec poruszono kwestię plotki, jakoby szpital psychiatryczny miał zostać połączony ze szpitalem powiatowym. Prezydent Piotr Roman powiedział, że dzwoniło doń kilku pracowników szpitala wojewódzkiego, którzy obawiają się o swoją przyszłość i o to, że dyrektorem szpitala zostanie parlamentarzysta z Prawa i Sprawiedliwości. P. Roman:

Jest decyzja ministra zdrowia o tym, że przygotowywana będzie ustawa, która znacjonalizuje szpitale w Polsce.

Co to oznacza?

Jak tłumaczył włodarz Miasta Ceramiki, został powołany zespół, który do końca maja ma przygotować projekt ustawy restrukturyzującej służbę zdrowia. – Co będzie oznaczało, że za całą służbę zdrowia w Polsce będzie odpowiadała partia, która będzie rządzić, czyli w najbliższym okresie Prawo i Sprawiedliwość – mówi Piotr Roman. – I to oni będą decydowali o obsadzie personalnej.

W jaką stronę pójdą zmiany – na razie nie wiadomo. Niewykluczone, że szpital powiatowy zostanie włączony w struktury szpitala wojewódzkiego. Prezydent:

Chcielibyśmy, aby szpital powiatowy prowadził samorząd wojewódzki, a nie państwo, ponieważ nasze doświadczenia z prowadzeniem szpitali w sposób zcentralizowany są złe, nie mamy żadnych przesłanek, żeby wspierać działania zmierzające do upaństwowienia szpitali. Nie przyjmuję informacji ministra zdrowia, który mówi, że skończy się bałagan, marnotrawstwo. Proszę zobaczyć, że te wszystkie afery ze szczepieniami – czy to była grupa artystów w Warszawie, czy poseł Girzyński gdzie indziej – nie dotyczą szpitali samorządowych. One dotyczą szpitali albo uniwersyteckich, albo państwowych. Można powiedzieć, że większy bałagan jest w szpitalach państwowych niż w samorządowych.

I dodał, że w bolesławieckim ZOZ-ie widać ogromną zmianę na plus. I że sam profesor Simon określił działania Kamila Barczyka, dyrektora naszego szpitala powiatowego, w dobie pandemii jako wzorowe.

Włodarz zaznaczył: – Obawiamy się, że jeśli nastąpi upaństwowienie, to nawet los pana dyrektora Barczyka może być niepewny.

Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji. Do tematu z pewnością wrócimy.

Reklama