ZOZ: Nie łam się – zadbaj o swoje kości

ZOZ: Nie łam się – zadbaj o swoje kości
fot. unsplash.com (Levi Stute) Działająca przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Pracownia Diagnostyki Obrazowej zaprasza kobiety i mężczyzn – bez względu na wiek – do skorzystania z możliwości wykonania badania nowoczesnym aparatem densytometrycznym.
istotne.pl zdrowie, szpital powiatowy

Czym jest badanie nowoczesnym aparatem densytometrycznym?

Jest to badanie pozwalające błyskawicznie ocenić gęstość kości, oszacować stopień zagrożenia osteoporozą, wyznaczyć i na bieżąco monitorować kierunek i efekty leczenia. Densytometr to znakomite narzędzie wykorzystywane w profilaktyce osteoporozy. Pozwala wykryć chorobę na początkowym etapie jej rozwoju, kiedy zmiany są minimalne.

U pacjentów z potwierdzoną osteoporozą daje możliwość oceny stopnia jej zaawansowania. Pozwala na bieżąco monitorować proces i efekty leczenia.

Densytometria jest badaniem rentgenowskim, pozwala oszacować ryzyko złamań zajętych chorobowo kości i dobrać optymalne metody terapii. ZOZ:

Densytometria dedykowana jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zmiany w kościach powstawać mogą już w wieku 40 lat.

Komu grozi osteoporoza?

Szpital:

Osteoporozą zagrożone są szczególnie osoby z grup ryzyka, jeśli u członków ich rodzin wystąpiły przypadki choroby. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi osteoporozy są niedobory witaminy D, co w naszym klimacie jest zjawiskiem powszechnym.

Jak wygląda badanie?

Badanie trwa kilka minut. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Osoby, które ukończyły 60. rok życia, powinny wykonać badanie bezzwłocznie. Konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub od specjalisty.

Gdzie można się mu poddać?

Pracownia Diagnostyki Obrazowej przy ul. Jeleniogórskiej 4 (budynek „B”, wejście nr 2) – czynna jest w dni powszednie, od godz. 7.00 do 19.00. Obowiązuje rejestracja telefoniczna, tel. 75 738 00 16.