ZOZ: Nie łam się – zadbaj o swoje kości

ZOZ: Nie łam się – zadbaj o swoje kości
fot. unsplash.com (Levi Stute) Działająca przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Pracownia Diagnostyki Obrazowej zaprasza kobiety i mężczyzn – bez względu na wiek – do skorzystania z możliwości wykonania badania nowoczesnym aparatem densytometrycznym.
istotne.pl 183 zdrowie, szpital powiatowy

Reklama

Czym jest badanie nowoczesnym aparatem densytometrycznym?

Jest to badanie pozwalające błyskawicznie ocenić gęstość kości, oszacować stopień zagrożenia osteoporozą, wyznaczyć i na bieżąco monitorować kierunek i efekty leczenia. Densytometr to znakomite narzędzie wykorzystywane w profilaktyce osteoporozy. Pozwala wykryć chorobę na początkowym etapie jej rozwoju, kiedy zmiany są minimalne.

U pacjentów z potwierdzoną osteoporozą daje możliwość oceny stopnia jej zaawansowania. Pozwala na bieżąco monitorować proces i efekty leczenia.

Densytometria jest badaniem rentgenowskim, pozwala oszacować ryzyko złamań zajętych chorobowo kości i dobrać optymalne metody terapii. ZOZ:

Densytometria dedykowana jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Zmiany w kościach powstawać mogą już w wieku 40 lat.

Komu grozi osteoporoza?

Szpital:

Osteoporozą zagrożone są szczególnie osoby z grup ryzyka, jeśli u członków ich rodzin wystąpiły przypadki choroby. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi osteoporozy są niedobory witaminy D, co w naszym klimacie jest zjawiskiem powszechnym.

Jak wygląda badanie?

Badanie trwa kilka minut. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Osoby, które ukończyły 60. rok życia, powinny wykonać badanie bezzwłocznie. Konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub od specjalisty.

Gdzie można się mu poddać?

Pracownia Diagnostyki Obrazowej przy ul. Jeleniogórskiej 4 (budynek „B”, wejście nr 2) – czynna jest w dni powszednie, od godz. 7.00 do 19.00. Obowiązuje rejestracja telefoniczna, tel. 75 738 00 16.

Reklama