Żołnierze rezerwy przysięgali w Świętoszowie

Żołnierze rezerwy przysięgali w Świętoszowie
fot. kpt. Monika Wywiórka, szer. Kamil Oślizło 11 września na placu garnizonowym jednostki wojskowej w Świętoszowie – po miesiącu ciężkich szkoleń, musztry oraz wczesnego wstawania – żołnierze rezerwy wypowiedzieli uroczyste słowa Roty Przysięgi Wojskowej.
istotne.pl wojsko, 10bkpanc

O godzinie 08:00 dowódca uroczystości ppłk Renart Skrzypczak złożył meldunek dowódcy gen. bryg. Rafałowi Kowalikowi o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Generał:

Dla nas, Polaków, przysięga wojskowa to ważna część narodowej tradycji. Jest nieodłącznym elementem wpisanym w historię Oręża Polskiego. Przysięgę przed wiekami składali wojowie Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz rycerze króla Władysława Jagiełły przygotowujący się do bitwy z Krzyżakami na polach Grunwaldu.

Do historii przeszła przysięga, którą na wierność narodowi na rynku Starego Miasta w Krakowie składał Tadeusz Kościuszko.

Na przestrzeni dziejów zmieniała się treść roty i forma – natomiast sens zawsze pozostawał ten sam. Przysięga wojskowa, którą za chwilę złożą żołnierze kompanii szkolnej, jest aktem o bogatej i głębokiej treści. Nakłada na żołnierzy obowiązek obrony niepodległości i granic, a także wierności wobec Rzeczypospolitej

Następnie przedstawiciele żołnierzy rezerwy, którzy zostali wyróżnieni złożeniem przysięgi na sztandar, wystąpili przed szyk i razem ze wszystkimi wypowiedzieli słowa Roty Przysięgi Wojskowej.

Nie mogło zabraknąć również przemówienia przedstawiciela rodziców:

Złożenie przysięgi wierności Ojczyźnie w obecności nas, rodziców, bliskich, znajomych i przełożonych, to moment, który na zawsze pozostanie w naszych głowach, ale i w naszych sercach.

Reprezentant żołnierzy składających przysięgę:

Jako przyszli żołnierze Rzeczpospolitej mamy ogromny zaszczyt szkolić się pod okiem najlepszej Brygady 10 Kawalerii Pancernej. Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby nigdy nie skazić dobrego imienia Brygady, a przekazaną nam wiedzę wykorzystamy jak najlepiej, oddając świadectwo męstwa, odwagi oraz patriotyzmu. Pamiętajmy, że wojsko jest naszą przyszłością, podobnie jak my jego.

Oprócz uroczystej przysięgi na dzisiejszym apelu odczytane zostały rozkazy o mianowaniu na wyższy stopień wojskowy i o wyróżnieniach, w tym: Odznaką Honorową Wojsk Lądowych, Odznaką Pamiątkową, Pierścieniem Honorowym.

Na zakończenie żołnierze odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, a następnie przy dźwiękach „Warszawianki” zostali przegrupowani do defilady.