Spotkanie w teatrze... „w połowie drogi”

Spotkanie w teatrze... „w połowie drogi”
fot. Krzysztof Gwizdała Tegoroczne Zatargi z teatrem, przeniesione z powodu pandemii z marca na wrzesień, będą miały nieco inny charakter niż do tej pory.
istotne.pl teatr stary, mdk bolesławiec, powiat bolesławiecki

Motywem przewodnim „Zatargów w połowie drogi” będzie twórczość Tadeusza Kantora – legendy polskiej sceny teatralnej. W dniach 11 i 12 września na deskach Teatru Starego w Bolesławcu wystawionych będzie pięć spektakli, w tym „Źródło” w reżyserii prof. Leszka Mądzika.

Warsztatowy piątek

Tegoroczne wydarzenie otworzą warsztaty teatralne dla młodzieży, prowadzone przez Grażynę Tabor i Marka Kościółka. O godz. 19.00 rozpoczniemy Zatargi spektaklem „Źródło” (reż. Leszek Mądzik) projektu Latający Teatr Kantorowi z Wielopola Skrzyńskiego.

Projekt artystyczny o nazwie Latający Teatr Kantorowi jest inicjatywą mającą na celu integrację środowiska artystycznego, związanego z teatrem offowym, młodzieżowym i pozainstytucjonalnym w Polsce, wokół postaci Tadeusza Kantora.

Teatralna sobota

Sobotnie popołudnie rozpoczynamy o godz. 15.00 spektaklem Teatru Reaktor „Ptam” na podstawie tekstu Krystyny Miłobędzkiej. Kolejnym wydarzeniem będzie o godz. 16.00 „Wyspa Chudych” Teatru Dziewiątka z ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu.

Dużą nowością, nie tylko na Zatargach, ale także w naszym mieście, będzie performance poetycki „Poezjokracja” w wykonaniu slamera WL – pierwsze tego typu wydarzenie teatralne wystawiane w Bolesławcu!

Na zakończenie „Zatargów w połowie drogi” zapraszamy na spektakl „Second Hand” w wykonaniu Budki Telefonicznej Teatru offowego MDK pod kierunkiem Anety Ćwieluch.

Serdecznie zapraszamy do Teatru Starego, wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Uwaga, w związku z obowiązującymi przepisami COVID-19 liczba miejsc dla widzów jest ograniczana do 105 osób.

Szczegółowy harmonogram Zatargów

11 września

  • 12:00-14:00 – Warsztaty (aula, Teatr Stary)
  • 19:00 – Spektakl „Źródło” grupy teatralnej Latający Teatr Kantorowi.

12 września

  • 15:00 – Teatr Reaktor – „Ptam”
  • 16:00 – Teatr Dziewiątka – „Wyspa Chudych”
  • 17:00 – Poezjokracja – performance poetycki
  • 18:00 – Budka Telefoniczna – „Second Hand”.

Spektakl „Źródło” otwiera tegoroczną edycję Ogólnopolskich Młodzieżowych Zatargów z Teatrem, który z powodu pandemii odbywa się dość nietypowo „w połowie drogi”. Przygotowali je aktorzy teatrów offowych, tworzący grupę „Latający Teatr Kantorowi”, a wyreżyserował je prof Leszek Mądzik, scenograf, reżyser teatralny, profesor sztuk plastycznych, twórca Teatru Scena Plastyczna KUL.

Spektakl jest emanacją filozofii teatru profesora Mądzika, jest teatrem bez słów i bez tradycyjnej roli aktora, poszukującym odpowiedzi na ważne pytania o ludzką kondycję i tożsamość i wykorzystującym zaskakujące formy przestrzenne. U podstaw działania grupy leży fascynacja twórczością Tadeusza Kantora, chęć prezentowania jego spuścizny, a także propagowania wielkich teatralnych idei.

Latający Teatr tworzą artyści związani z pozainstytucjonalnym ruchem teatralnym w Polsce: Grażyna Tabor, Karina Góra, Monika Adamiec (pomysłodawczyni i koordynatorka projektu), Barbara Wójcik-Wiktorowicz, Marek Kościółek, Marcin Woszczewski, Anna Jamrozek-Sowa, Beata Klimkowska.

Na spektakl zaprasza Bolesławieckie Stowarzyszenie In Gremio oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu. Wstęp wolny.

tekst zlecony