Zuchwali oszuści aresztowani, 250 tys. zł odzyskane

Zuchwali oszuści aresztowani, 250 tys. zł odzyskane
fot. KWP Wrocław Współpraca i skuteczne działania policjantów z trzech dolnośląskich jednostek doprowadziły do zatrzymania dwóch osób podejrzanych o oszustwo metodą „na policjanta”. Dzięki intensywnej pracy wielu funkcjonariuszy odzyskano również 250 tys. złotych, które pokrzywdzona straciła w wyniku przestępczych działań.
istotne.pl policja, oszustwo, prokuratura, sąd

W sierpniu do 70-letniej mieszkanki Bolesławca zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz CBŚP. Fałszywy policjant poinformował seniorkę, że jej pieniądze są zagrożone i że musi przelać wszystkie oszczędności na wskazane przezeń konto, a gotówkę przechowywaną w domu przekazać osobie, która się po nią zgłosi. Podkom. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu:

Informacje przekazane przez rzekomego funkcjonariusza zostały potwierdzone podczas kolejnej rozmowy, którą kobieta przeprowadziła tym razem z fikcyjnym prokuratorem.

Jak działają oszuści?

Mundurowi:

Przestępcy, aby uniemożliwić pokrzywdzonej nawiązanie kontaktu z innymi osobami, kazali jej nie rozłączać się, dzięki czemu słyszeli wszystko, co działo się wokół 70-latki, między innymi jej rozmowę w banku dotyczącą przelewu dużej kwoty.

Gdy seniorka wyszła z banku, wierząc, że w ten sposób ochroniła dorobek swego życia, przekazała jeszcze część oszczędności w gotówce kobiecie, która w umówionym miejscu do niej podeszła.

KWP:

Działania funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i funkcjonariuszy z komendy w Bolesławcu oraz Legnicy doprowadziły do zatrzymania 23-letniej mieszkanki Legnicy, która odebrała od seniorki pieniądze, już kilkadziesiąt minut po dokonaniu przestępstwa. Mundurowi odzyskali również utraconą przez 70-latkę gotówkę.

Potem w ręce mundurowych wpadł 40-latek z Mazowsza. Co więcej, funkcjonariusze zablokowali możliwość przejęcia przez przestępców znacznej części pieniędzy należących do pokrzywdzonej. Łącznie odzyskano 250 tys. złotych.

Podejrzany o oszustwo 40-latek z MazowszaPodejrzany o oszustwo 40-latek z Mazowszafot. KWP Wrocław

Dwójka oszustów została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące. Izabeli K. grozi od roku do dziesięciu lat więzienia. Paweł G., 40-letni mieszkaniec Mławy, który jest recydywistą (był karany za rozbój), może trafić za kratki nawet na 15 lat.

Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu:

Warto zaznaczyć, że w tym samym dniu na terenie powiatu bolesławieckiego były jeszcze dwie inne próby usiłowania oszustwa metodą „na policjanta”. Jednak w tych przypadkach podczas rozmów telefonicznych potencjalne ofiary wykazały się czujnością, orientując się, że rozmawiają z fałszywymi funkcjonariuszami, i przerwały rozmowę.