Przysięga wojskowa niemal 200 elewów na stadionie w Bolesławcu

Przysięga wojskowa niemal 200 elewów na stadionie w Bolesławcu
fot. mjr Remigiusz Kwieciński 29 sierpnia na stadionie miejskim w Bolesławcu słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało niespełna 200 elewów realizujących w 23 Śląskim Pułku Artylerii szkolenie w ramach Legii Akademickiej.
istotne.pl 183 wojsko, 23śpa

Reklama

W uroczystości – na zaproszenie dowódcy pułku p.o. ppłka Marka Wasielewskiego – uczestniczył szef szkolenia 11 Dywizji Kawalerii Pancernej płk Tomasz Kowalczykiewicz, przedstawiciele władz miasta i powiatu bolesławieckiego oraz komendanci instytucji garnizonowych. Z uwagi na obostrzenie epidemiologiczne ceremonię przeprowadzono na stadionie miejskim w obecności najbliższych elewów.

Ppłk M. Wasielewski:

Pamiętajcie, że przysięga to nie tylko podniosła uroczystość, nie tylko wypowiedziane słowa. Przysięga to przede wszystkim akt ślubowania, wyraz waszego patriotyzmu i największego zobowiązania wobec celów i zadań postawionych żołnierzom przez Naród Polski. Dumnie nosząc mundur z biało-czerwoną flagą, żołnierze zobowiązują się do godnego reprezentowania wartości oraz ideałów, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków. Dziś dołączyliście do naszej wojskowej społeczności, na której ciąży odpowiedzialność za Polskę i jej bezpieczeństwo.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie przysięgi wojskowej przez niespełna 200 elewów, którzy zakończyli moduł szkolenia podstawowego w bolesławieckim Ośrodku Szkolenia Studentów Legii Akademickiej. Wyróżnienia złożeniem przysięgi na sztandar jednostki dostąpili:

  • szer. elew Damian Dudek
  • szer. elew Joanna Pilas
  • szer. elew Krystian Gralewski
  • szer. elew Karina Kobylarczyk.

Następnie kapelan pułku ks. ppor. Maciej Gizicki udzielił żołnierzom błogosławieństwa.

Po przemówieniach zaproszonych gości, którzy złożyli gratulacje nowo zaprzysiężonym żołnierzom, w imieniu koleżanek i kolegów głos zabrała szer. elew. Karolina Jarosz.

Dziś zakończyliśmy trzytygodniowe szkolenie podstawowe, którego zwieńczeniem jest złożenie jednej z najważniejszych obietnic wobec Ojczyzny – przysięgi wojskowej. Po krótkim, ale nad wyraz ciekawym i intensywnym szkoleniu, po godzinach ćwiczeń nadszedł wyczekiwany dzień w którym staliśmy się żołnierzami.

Za osiągnięcie najlepszych wyników w szkoleniu i dyscyplinie podczas szkolenia podstawowego dowódca pułku wyróżnił listami gratulacyjnymi:

  • szer. elew Magdalenę Szuflę
  • szer. elew Mateusza Jankiewicza
  • szer. elew Natalię Kok
  • szer. elew Krystiana Gralewskiego.

W ceremonii wręczenia listów gratulacyjnych uczestniczyli najbliżsi żołnierzy, którzy z rąk dowódcy pułku otrzymali kwiaty. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania, po której żołnierze otrzymali swoje pierwsze przepustki.

Reklama