Pomóż pogorzelcom z Czernej. Dom straciło 6 rodzin, wśród poszkodowanych strażacy

Spalony dach domu w Czernej
fot. KP PSP Bolesławiec „Mieszkały tam osoby, które również były w naszej straży, na co dzień ratowali życie innych, więc teraz trzeba pomóc również im” – czytamy na stronie strażaków ochotników z Czernej.
istotne.pl 183 straż pożarna, pożar, czerna

Reklama

OSP Czerna:

3 września doszło do pożaru wielorodzinnego domu w Czernej. Dach nad głową straciło 6 rodzin. Mieszkały tam osoby, które również były w naszej straży, na co dzień ratowali życie innych, więc teraz trzeba pomóc również im. Prosimy o pomoc dla wszystkich rodzin, dla strażaka honorowego, który również tam mieszkał, dla rodzin z dziećmi, dla emerytów, którym każda pomoc jest potrzebna.

Każdy, kto wpłaci więcej niż 150 zł, otrzyma pamiątkowy kubek ze zdjęciem budynku. Kubki będą do odbioru u przedstawicieli zarządu OSP Czerna po 20.09.2020 r.

Kubki ufundowała firma FotoGadżet.

Bardzo prosimy o pomoc, pamiętajmy, że to jest zbiórka dla wszystkich rodzin.

KubkiKubkifot. OSP Czerna

Jak pomóc?

Więcej na zrzutka.pl.

Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu o czwartkowym pożarze:

Ok. godz. 20, w dniu 3 września 2020 roku dyżurny SK KP PSP w Bolesławcu drogą radiową otrzymał informację od naczelnika OSP KSRG w Czernej, że wyjeżdżają dwoma zastępami do pożaru budynku wielorodzinnego. Pożar dachu widoczny był z remizy OSP.

Do zdarzenia zadysponowano dodatkowo trzy zastępy z JRG Bolesławiec i wszystkie jednostki OSP z gminy Nowogrodziec, w tym dwie drabiny mechaniczne. Po 2 minutach od zgłoszenia prowadzone były już działania ratowniczo-gaśnicze, a z budynku ewakuowano 16 osób.

Po upewnieniu się, że w budynku nie było już osób, odłączono prąd, podano dwa prądy gaśnicze wody, w tym jeden na trzeciej kondygnacji. Ze względu na zagrożenie dla życia ratowników, powodowane walącym się dachem, wycofano z budynku rotę gaśniczą, a działania gaśnicze kontynuowano, podając wodę z koszy drabin. Takie działania pozwoliły na ugaszenie pożaru więźby dachowej, co z kolei pozwoliło na ponowne wprowadzenie rot gaśniczych do środka budynku i dogaszanie zarzewi pożaru.

Jednocześnie prowadzone były prace rozbiórkowe poszycia dachu i dogaszanie elementów drewnianych konstrukcji dachu. Ze względu na konstrukcję budynku (drewniane stropy) doszło do znacznego jego uszkodzenia poprzez zalanie niższych kondygnacji, dlatego w dalszej fazie działania skupiono na ewakuacji mienia.

Przybyły na miejsce zdarzenia Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego poinformował mieszkańców o nałożeniu decyzji o zakazie użytkowania obiektu. W celu ograniczenia dalszych szkód przykryto dach plandekami.

Reklama