81 rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy!

81 rocznica wybuchu II wojny światowej. Pamiętamy!
fot. Powiat Bolesławiecki 1 września to dzień obchodów upamiętniających wybuch II wojny światowej. To także dzień pamięci walczących na froncie żołnierzy i cywilów.
istotne.pl historia, powiat bolesławiecki

W rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej pod pomnikiem 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak, Wiceprezydent Bolesławca Iwona Mandżuk-Dudek i Dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii, w asyście żołnierzy 23 ŚPA i harcerzy z hufca ZHP w Bolesławcu, złożyli kwiaty ku czci i pamięci poległych w obronie kraju.

W tym roku tradycyjne uroczystości zostały odwołane ze względu na epidemię. Nie wolno jednak zapomnieć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę.

Podczas kampanii wrześniowej w walkach z Niemcami poległo 66 tys. Polaków, 134 tys. zostało rannych, a 420 tys. wziętych do niewoli. W walce z Armią Czerwoną zginęło – głównie rozstrzelanych po wzięciu do niewoli – lub zostało rannych kilkanaście tysięcy polskich żołnierzy, do niewoli dostało się ok. 250 tys. Niemcy: ok. 45 tys. zabitych i rannych, natomiast Armia Czerwona, wg danych władz byłego ZSRR, ok. 2,5 tys. zabitych i rannych.

tekst zlecony