To mogą być pojemniki z bronią chemiczną, ewakuowano pół tysiąca ludzi

To mogą być pojemniki z bronią chemiczną, ewakuowano pół tysiąca ludzi
fot. czytelnik Dziesięć pojemników znaleziono podczas prac archeologicznych w Lubaniu. Zdaniem wojska w metalowych, ceramicznych i szklanych zbiornikach znajdują się nieznane substancje chemiczne, pozostałości po pierwszej lub drugiej wojnie światowej.
istotne.pl wojsko, lubań, saper

– Pojemniki z nieznaną substancją chemiczną znaleziono podczas prac archeologicznych na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Byliśmy na miejscu, potwierdziliśmy wstępne podejrzenia, że mogą znajdować się tam substancje chemiczne z czasów pierwszej lub drugiej wojny światowej – mówi Radosław Mazur, dowódca patrolu saperskiego 23. Pułku Artylerii z Bolesławca.

– Pojemniki są sprawdzane, badane, a następnie zabezpieczane. Będziemy też przeszukiwać teren, by sprawdzić, czy nie znajduje się tu więcej pojemników niż te 10 znalezionych do tej pory – dodaje Radosław Mazur. – Działania będą trwały w zależności od tego, co znajdziemy w ziemi. Niewykluczone, że będą musiały potrwać kolejny dzień lub dwa – mówi saper.

W miejscu, gdzie znaleziono pojemniki od zawsze była jednostka wojskowa, i przed wojną i w czasie wojny. Z tego powodu saperzy podejrzewają, że to ćwiczebne środki wojskowe do pozoracji skażenia terenu.