tekst zlecony

Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?

Jak wybrać wygodne łóżko do sypialni?
fot. pixabay.com Głównym elementem wyposażenia sypialni jest łóżko. To właśnie ono służy do spania i odpoczywania w ciągu dnia. Niestety, wiele osób narzeka, że wybrany przez nich mebel jest mało wygodny i niepraktyczny. Jak wybrać naprawdę komfortowe łóżko do sypialni? Na co zwrócić uwagę przed jego zakupem?
istotne.pl 1 łożko, sypialnia

Reklama

Łóżka dostępne w sklepach meblowych wydają się być do siebie podobne, jednak każde z nich cechuje się zupełnie innym poziomem komfortu. Jeden mebel jest odpowiedni wyłącznie dla lekkich użytkowników, na innym wyśpią się wygodnie osoby wysokie i ważące kilkanaście kilogramów więcej. Równie istotne jest dopasowanie łóżka do wielkości sypialni i najważniejszych potrzeb domowników. Dowiedz się na co zwrócić uwagę, gdy poszukuje się wygodnego łóżka do sypialni.

Typ łóżka do sypialni

Wybierając wygodne łóżko do sypialni, na początek powinno się zwrócić uwagę na jego typ. Do wyboru ma się klasyczne łóżka drewniane, eleganckie meble kontynentalne, na metalowej ramie oraz nowoczesne łóżka bez żadnej ramy. Dodatkowo wśród mebli sypialnianych znajdzie się półkotapczany, czyli łóżka składane na ścianę. Każde z tych łóżek jest dostępne w wielu różnych stylach, odpowiednich zarówno do minimalistycznych aranżacji, jak i do romantycznych, rustykalnych i glamour. 

W zależności od sposobu wykorzystania sypialni w ciągu dnia oraz ilości miejsca do przechowywania w całym domu, powinno się pomyśleć o wykorzystaniu przestrzeni pod łóżkiem. Na pościel przyda się pojemna szuflada, natomiast do przechowywania większej ilości rzeczy (np. butów zimowych, sprzętu sportowego) sprawdzi się pojemna skrzynia pod całą szerokością materaca unoszonego do góry. W przypadku łóżek składanych na ścianę, przestrzeń nad rozłożonym meblem warto wykorzystać jako półki na zdjęcia i inne drobiazgi. Dodatkowo na półkach można umieścić efektowne oświetlenie, które pomoże zadbać o klimat w sypialni.

Materac to podstawa

Wygodne łóżko do sypialni powinno posiadać materac dobrany do wagi użytkowników. Materace oznaczone literami H1, H2, H3 i H4 cechują się odmienną twardością – im wyższa cyfra, tym twardsza powierzchnia do spania. Równie ważne jest przyjrzenie się wypełnieniu, które wpływa na wygodę o każdej porze roku. Warstwa lateksu zapewnia solidne podparcie dla kręgosłupa, a także przepuszcza powietrze, chłodząc ciało w upalne noce.

Warstwa gryczano-kokosowa zwiększa przepuszczalność powietrza i jednocześnie zapewnia ciepło w czasie zimy. Dodatkowo oba wypełnienia są bezpieczne dla delikatnej skóry alergików. Na materacach z takim wypełnieniem mogą spać także małe dzieci, które często spędzają noce wraz z rodzicami.

Co jeszcze cechuje wygodne łóżko do sypialni?

Wygodne łóżko do sypialni powinno przede wszystkim mieć odpowiednie rozmiary. Poleca się, by pojedynczy materac miał co najmniej 80-90 cm szerokości. Jest to minimalny wymiar, który umożliwia spokojne wysypianie się i przyjmowanie naturalnej pozycji do snu. Jeśli na łóżku mają spać dwie osoby, mebel powinien mieć co najmniej 140 cm szerokości. Na takiej powierzchni zmieszczą się dwie dorosłe szczupłe osoby. Użytkownicy o masywniejszej posturze lepiej wyśpią się na materacu o szerokości 160-180 cm, natomiast w przypadku współdzielenia łóżka z dziećmi warto pomyśleć o materacu 200x200 cm. 

Jeśli chodzi o długość materaca, powinno się wybrać model mający o 20 cm więcej niż wzrost najwyższego użytkownika łóżka. Przykładowo, osoba o wzroście 180 cm powinna spać na materacu 200 cm, natomiast wzrost powyżej 190 cm powinien skłaniać do zakupu łóżka o długości 220 cm.

Reklama