Przechwycili 30 tys. litrów nielegalnego paliwa. Straty oszacowano na 81 tys. zł

Przechwycili 30 tys. litrów nielegalnego paliwa. Straty oszacowano na 81 tys. zł
fot. KAS 30 tys. litrów nielegalnego paliwa, aparaturę do przepompowywania, dystrybutor oraz pojazd ciężarowy ze zbiornikami na paliwo wykryły lubelska i dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Zatrzymano dwie osoby. Gdyby paliwo zostało nielegalnie sprzedane, Skarb Państwa straciłby 81 tys. zł z tytułu niezapłaconych podatków.
istotne.pl 183 paliwo, kas

– Na terenie posesji w powiecie łukowskim KAS wykryła nielegalny obrót paliwami. W pomieszczeniach gospodarczych oraz na naczepie pojazdu ciężarowego znajdowało się ok. 30 tys. litrów substancji ropopochodnej. Zabezpieczono również samochód ciężarowy z pustymi pojemnikami oraz aparaturą do przepompowywania paliwa. Zatrzymano dwie osoby – informuje Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzeczniczka dolnośląskiej KAS.

Zgodnie z zabezpieczoną dokumentacją towar jechał z Niemiec na Słowację. Miał jednak trafić do nielegalnego obrotu na terenie woj. lubelskiego.

Rzeczniczka dodaje:

Zabezpieczony na miejscu ciągnik siodłowy z naczepą nie był zgłoszony w Systemie Monitorowania Drogowego Przewozu Towarów SENT. Towar był transportowany w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami – w zbiornikach bez wymaganych atestów oraz bez odpowiednich oznaczeń ADR (konwencja dotycząca drogowego przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych, np. łatwopalnych).

Sprawcy, który nie dopełnił obowiązków wynikających z przepisów, grozi kara wysokości do 100 tys. zł.