Wracają godziny dla seniorów. Rząd apeluje o wsparcie dla osób starszych

Wracają godziny dla seniorów. Rząd apeluje o wsparcie dla osób starszych
fot. KPP Bolesławiec Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych, które przedstawił premier Mateusz Morawiecki.
istotne.pl senior, pis, koronawirus

Rząd:

Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy szczególnie chronić osoby starsze. Dlatego też wprowadzamy zasady, które ograniczają ryzyko zakażenia – m.in. dobrze znane godziny dla seniora w sklepach.

– Dążymy do ustabilizowania sytuacji związanej z koronawirusem, aby dynamika wzrostu zakażeń była jak najmniejsza – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Godziny dla seniora od 15 października

Od 15 października 2020 r. rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadza godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

To jednak niejedyne rozwiązanie. Oprócz niego nastąpi:

 • zaostrzenie zasad epidemicznych w domach pomocy społecznej i placówkach opieki
 • zalecenie maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia.
 • a przede wszystkim – solidarność między pokoleniami.

Zjednoczona Prawica:

Ochrona seniorów nie uda się bez międzypokoleniowej solidarności społecznej! Dlatego też apelujemy o niesienie pomocy i wsparcia osobom starszym i samotnym. Każdy może włączyć się w takie działanie poprzez zwykłe zrobienie zakupów, wykupienie leków w aptece czy odebranie przesyłki na poczcie.

– Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów – to może ocalić życie – mówił premier. Podkreślił też, że w ramach solidarności międzypokoleniowej, przestrzegając zasad, chronimy zdrowie i życie seniorów.

System wsparcia dla seniorów opiera się na działaniach wolontariuszy, organizacji społecznych oraz samorządów i państwa. W pomoc osobom starszym włączają się m.in. harcerze i organizacje pozarządowe. Rząd przeznaczy 38 mln złotych dla domów pomocy społecznej z przeznaczeniem na zabezpieczenie sanitarne oraz wsparcie pracowników tych placówek. Politycy: – Działamy wspólnie na rzecz bezpieczeństwa naszych seniorów.

4 zasady bezpieczeństwa – DDMA

Skuteczna walka z koronawirusem polega, wg strony rządowej, na przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania, tzw. DDMA:

 • dystans
 • dezynfekcja
 • maseczka
 • aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe.

KPRM:

Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem.

Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Akcja #WspierajSeniora

PiS: – Przypominamy o akcji #WspierajSeniora. Warto pomagać osobom ze swojego najbliższego otoczenia. W czasie trwającej epidemii można to zrobić z ograniczeniem bezpośredniego kontaktu z innymi osobami.

Jak pomagać?

Cztery proste kroki:

 • pobierz plakat #WspierajSeniora (dostępny do ściągnięcia tutaj)
 • podaj namiary na siebie – imię i numer telefonu
 • wydrukuj go i… powieś na swoich drzwiach, na klatce lub na najbliższym słupie ogłoszeniowym
 • czekaj na telefon!

Rząd:

Od nas wszystkich zależy jak poradzimy sobie z epidemią koronawirusa. Dlatego bądźmy solidarni i odpowiedzialni za drugiego człowieka. Czasem wystarczy:

 • zrobienie zakupów
 • wyprowadzenie psa
 • odbiór przesyłki z poczty
 • wykupienie recepty.

Ten niewielki gest może uratować wiele osób.

Włączmy się w system wsparcia

Zinstytucjonalizowany system wsparcia działa w oparciu o działania samorządów, m.in. poprzez ośrodki pomocy społecznej. Jednak każdy, kto pragnie się zaangażować, może zostać wolontariuszem. Aby pomagać, możemy też zgłosić się do takiego ośrodka pomocy społecznej w swojej okolicy. Ich lista znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat.