Obchody Święta Żołnierza Rezerwy w bolesławieckich koszarach

Obchody Święta Żołnierza Rezerwy w bolesławieckich koszarach
fot. mjr Remigiusz Kwieciński 10 października ustanowiony został Świętem Żołnierza Rezerwy. To wyraz szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w bolesławieckich koszarach odbyła się uroczysta zbiórka honorująca żołnierzy rezerwy.
istotne.pl wojsko, 23śpa

– Dzisiejszy apel jest upamiętnieniem i uczczeniem służby żołnierzy rezerwy dla obronności kraju. Jest on wyrazem szacunku dla żołnierzy rezerwy, którzy na każde wezwanie stawiają się do służby, aby stać na straży bezpieczeństwa państwa – mówił do zebranych dowódca 23 pułku artylerii płk Marek Wasielewski, który w swoim przemówieniu podziękował żołnierzom rezerwy za zaangażowanie i profesjonalne podejście do realizacji stawianych zadań podczas ćwiczeń wojskowych.

Data obchodów święta nawiązuje do zwycięskiej bitwy stoczonej przez rycerstwo i pospolite ruszenie z wojskami zakonu krzyżackiego pod Koronowem 10 października 1410 roku. Bitwa ta stanowi przykład jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych średniowiecznej Europy. Na przestrzeni wieków żołnierze rezerwy, walcząc o Polskę, niejednokrotnie dawali przykład patriotycznej postawy, wierności przysiędze wojskowej oraz przywiązania do tradycji oręża polskiego.

Uroczysta zbiórka stanowiła okazję do wręczenia żołnierzom rezerwy aktu mianowania na kolejny wyższy stopień wojskowy oraz wyróżnień za bardzo dobre wykonywanie zadań realizowanych w czasie krótko- i długotrwałych ćwiczeń wojskowych w 23 pułku artylerii.