Staruszka całą noc błądziła w lesie, oddaliła się o ponad 16 km. Jest szczęśliwy finał

Staruszka całą noc błądziła w lesie, oddaliła się o ponad 16 km. Jest szczęśliwy finał
fot. KWP Wrocław Na ślad 74-latki, mieszkanki powiatu polkowickiego wpadli dzielnicowi z Nowogrodźca.
istotne.pl policja, grzyby

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, starsza kobieta w minioną niedzielę po południu wyszła z domu i ruszyła do pobliskiego lasu na grzybobranie, po czym ślad po niej zaginął.

Podkom. Wojciech Jabłoński z KWP Wrocław:

Policjanci każdego roku w czasie wzmożonego grzybobrania przestrzegają osoby udające się do lasu, aby postępowały odpowiedzialnie i zadbały o własne bezpieczeństwo; mimo wszystko grzybiarze często wybierają się do lasu w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie.

Podobnie było w minioną niedzielę, kiedy to na grzyby poszła 74-letnia mieszkanka powiatu polkowickiego. Kobieta wyszła z domu kilka minut po godzinie 13:00.

Ostatecznie na ślad 74-latki wpadli... dzielnicowi z Nowogrodźca. Staruszka doszła aż do powiatu bolesławieckiego! Rzecznik: – Funkcjonariusze zastali kobietę w miejscu oddalonym o ponad 16 kilometrów od lokalizacji, w której pierwotnie rozpoczęto akcję poszukiwawczą.

Nocne poszukiwania 74-latki z powiatu polkowickiegoNocne poszukiwania 74-latki z powiatu polkowickiegofot. KWP Wrocław

Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu o zdarzeniu:

Dzielnicowi z Nowogrodźca otrzymali informację, że do pracowników budowy znajdującej się na terenie powiatu bolesławieckiego podeszła starsza pani, która spędziła noc w lesie, ponieważ się zgubiła.

Pomimo utrudnionego kontaktu z kobietą – z uwagi na to, że jest osobą niesłyszącą – mundurowi ustalili, że jest ona osobą poszukiwaną przez policjantów z Polkowic.

Bolesławieccy mundurowi dodają:

Kilka dni wcześniej policjanci z Kruszyna też odnaleźli zaginionego grzybiarza 65-latka z powiatu legnickiego, przewieźli go do miejsca gdzie pozostawił swój samochód.

I przypominają:

Grzybiarzu:

 • poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót
 • zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziesz bardziej widoczny
 • jeżeli zabierasz psa, to koniecznie na smyczy
 • nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia
 • ze względów bezpieczeństwa nie wchodź na tereny poligonowe (z uwagi na zagrożenie napotkania niewybuchów)
 • zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie trać ich z pola widzenia
 • zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną
 • w przypadku gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas, powinna skontaktować się z numerem alarmowym 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego, który znajduje się zawsze w północno-wschodnim narożniku skrzyżowania dróg (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie, gdzie zaginiony się znajduje)
 • jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę, powinien niezwłocznie powiadomić służby, że już nie potrzebuje pomocy.

PONADTO:

 • udając się do lasu, dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei
 • nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów)
 • pamiętaj o zakazie wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, zakazie używania otwartego ognia na terenach leśnych, zakazie zaśmiecania lasu
 • nie zastawiaj wjazdów na drogi leśne, ponieważ w większości to dojazdy pożarowe.