Długi weekend. Będą KONTROLE policji. Jest apel

Długi weekend. Będą KONTROLE policji. Jest apel
fot. KPP Bolesławiec Mundurowi: – Długie weekendy to czas intensywnych podróży. Ważne, byśmy bezpiecznie dotarli do celu, a potem wrócili do naszych domów.
istotne.pl 183 policja

Nad bezpieczeństwem podróżujących po drogach Dolnego Śląska czuwać będą policjanci. – Jednak nic nie zastąpi zdrowego rozsądku kierowców i przestrzegania przez nich zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego – podkreśla nadkom. Kamil Rynkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Duży wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy mają też pasażerowie, których asertywna postawa niejednokrotnie ma wpływ na zachowanie kierowcy na drodze.

W trakcie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, a co się z tym wiąże – większego zagrożenia zdarzeniami. Rzecznik: – Dlatego dolnośląscy policjanci prowadzą wzmożone działania kontrolne, w trakcie których pełnią służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych. Są wyposażeni m.in. w urządzenia do pomiaru prędkości i trzeźwości.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na prędkość, trzeźwość kierujących oraz właściwe wykonywanie manewrów, a w szczególności wyprzedzania, bo to właśnie naruszenia w tych obszarach są niezmiennie najczęstszą przyczyną wypadków drogowych, szczególnie tych tragicznych w skutkach. Funkcjonariusze sprawdzają też stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Oprócz bieżących działań kontrolnych na drodze dolnośląscy funkcjonariusze prowadzą też działania prewencyjne. Podczas kontroli na drogach przypominają o zasadach bezpiecznej jazdy, w tym o obowiązujących od 1 czerwca 2021 roku zmianach w Prawie o ruchu drogowym. Ostrzegają przed zagrożeniami, które mogą wystąpić na drodze.

Nadkomisarz K. Rynkiewicz:

Nie zapominajmy, że podczas jazdy odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo.

 I dodaje:

Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę, zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Pod żadnym pozorem nie wsiadajmy za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu.

O jakich zasadach warto pamiętać?

  • Sprawdźmy stan techniczny pojazdu, jego wyposażenie (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę).
  • Zawsze korzystajmy z pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci.
  • Przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do panujących warunków atmosferycznych i drogowych.
  • Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami.
  • Wyruszając w dłuższą trasę, zaplanujmy sobie przerwy, by móc przez całą podróż zachować właściwą koncentrację.
  • Bądźmy wypoczęci, zrelaksowani, a przede wszystkim trzeźwi.