Władze miasta zamierzają pomóc restauratorom. Jak zareaguje Rada?

Władze miasta zamierzają pomóc restauratorom. Jak zareaguje Rada?
fot. UM Bolesławiec W Urzędzie Miasta Bolesławiec trwają prace nad projektem uchwały w sprawie zwolnienia z należnej za rok 2021 opłaty za „korzystanie na terenie Bolesławca z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży”.
istotne.pl um bolesławiec, koronawirus

Magistraccy urzędnicy:

Celem przygotowywanej uchwały jest pomoc przedsiębiorcom z branży gastronomicznej poprzez zwolnienie przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych z opłaty I i II raty należnej w 2021 r. Mowa jest również o zwrocie 2/3 opłaty pobranej od tych przedsiębiorców, którzy wnieśli jednorazowo opłatę za rok 2021 do 31 stycznia 2021 r.

I dodają:

Projekt uchwały wynika z faktu, iż wiele osób prowadzących działalność gospodarczą znalazło się w trudnej sytuacji – w związku z wprowadzeniem stanu epidemii na terenie Polski. Jedną z branż, które ucierpiały najbardziej, jest gastronomia. Z uwagi na zamknięcie lokali gastronomicznych przedsiębiorcy nie mają możliwości korzystania z posiadanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, ale muszą uiszczać opłatę za korzystanie z tych zezwoleń w 2021 r.

Od 26 stycznia br., kiedy to weszła w życie nowelizacja tzw. ustawy covidowej, rady gmin uzyskały kompetencje w tym zakresie.

Uchwałę w sprawie zwolnienia z należnej za rok 2021 opłaty za korzystanie na terenie Bolesławca z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży może podjąć Rada Miasta Bolesławiec. Prezydent Bolesławca Piotr Roman planuje przedstawić stosowny projekt uchwały na najbliższej sesji, tj. 24 lutego.

Jak zareagują radni? Do tematu wrócimy.