Tragiczny pożar na Żwirki i Wigury. SZCZEGÓŁY AKCJI

Tragiczny pożar na Żwirki i Wigury. SZCZEGÓŁY AKCJI
fot. OSP Trzebień Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Bolesławcu. Prawdopodobną przyczyną tragedii było zaprószenie ognia.
istotne.pl 183 straż pożarna, pożar, prokuratura

Reklama

Trwa postępowanie w sprawie tragicznego pożaru, który miał miejsce w nocy z 12 na 13 lutego przy ulicy Żwirki i Wigury w Bolesławcu. Biegły wykluczył udział osób trzecich, w mieszkaniu doszło albo do zaprószenia ognia, albo do zwarcia instalacji elektrycznej.

Warto zaznaczyć, że mieszkanie mężczyzny było kompletnie zagracone. Strażacy wynieśli z lokalu aż trzy butle gazowe. Dlatego też hipoteza o zaprószeniu ognia, zdaniem śledczych, wydaje się najbardziej prawdopodobna. W poniedziałek, 15 lutego odbędzie się sekcja zwłok denata.

Przypomnijmy. Pożar wybuchł w piątek, 12 lutego. Przed godziną 23.00 ogień pojawił się w mieszkaniu budynku przy ulicy Żwirki i Wigury nr 3. Strażakom udało się dostać na płonące poddasze. Jedna osoba została poszkodowana. Mężczyzna znajdował się w mieszkaniu w łazience. Był nieprzytomny.

Przez kilkadziesiąt minut udzielano mu pomocy w karetce. Niestety – bezskutecznie, poszkodowany zmarł.

(Część zdjęć pochodzi z facebookowego profilu OSP Trzebień).

Aktualizacja 2021-02-15 12.22

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Bolesławcu o zdarzeniu:

[...] ok. godz. 23:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Bolesławcu wpłynęło zgłoszenie o pożarze mieszkania na poddaszu przy ul. Żwirki i Wigury. Dyżurny natychmiast zadysponował 3 zastępy z JRG Bolesławiec oraz OSP z Nowogrodźca, Trzebienia, Ocic i Brzeźnika.

Po dotarciu pierwszych zastępów na miejsce pożaru strażacy zastali bardzo duże zadymienie na ulicy. Z okna mieszkania na 3 piętrze wydobywał się bardzo intensywny dym. Strażacy w aparatach ochrony układu oddechowego weszli z linią gaśniczą do środka budynku, podając prąd gaśniczy wody do środka mieszkania oraz przez okno z drabiny mechanicznej.

Przeprowadzono ewakuację lokatorów z mieszkań w budynku objętym pożarem i sąsiedniego, do którego przedostawało się zadymienie, łącznie 22 osoby. W trakcie gaszenia pożaru strażacy zaczęli przeszukiwać mieszkanie, w którym znaleźli nieprzytomnego mężczyznę. Natychmiast został on ewakuowany na zewnątrz budynku i przekazany zespołowi ratownictwa medycznego. Po trwającej ok. 40 min reanimacji zespół ZRM przekazał informację o zgonie poszkodowanego.

I dodają:

Dokonano częściowej rozbiórki dachu i drewnianych stropów w celu dotarcia do zarzewi ognia. Akcja gaśnicza była utrudniona ze względu na bardzo duże zadymienie, wysoką temperaturę w mieszkaniu oraz niską temperaturą powietrza wynoszącą -9ºC. Z mieszkania wyniesiono 3 11-kilogramowe butle z gazem, w tym jedną nadpaloną.

Po 5 godzinach działań nastąpiła podmiana zastępów OSP – zadysponowano dodatkowo jednostki OSP z Warty Bolesławieckiej i Różyńca. Jednocześnie, po północy, zastęp JRG Bolesławiec oraz zastępy OSP w Zebrzydowej, Czernej i Nowogrodźca prowadziły działania gaśnicze w Zebrzydowej, gdzie doszło do zapalenia sadzy w przewodnie kominowym w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

 

Reklama