Szpital powiatowy: ortopedia w nowym miejscu. ZDJĘCIA

Szpital powiatowy: ortopedia w nowym miejscu. ZDJĘCIA
fot. ZOZ Bolesławiec W zmodernizowanych pomieszczeniach – na poddaszu głównego budynku szpitala – pracę rozpoczął Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej ze stanowiskami dla 23 pacjentów. Na tę inwestycję przeznaczono 2,5 mln zł.
istotne.pl szpital powiatowy

Oddział ma całodobowy dostęp do bloku operacyjnego oraz bazy diagnostycznej umożliwiającej wykonanie badań radiologicznych, w tym tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz badań laboratoryjnych.

Oddziałem kieruje dr n. med. Mirosław Kulej. Pełny skład kadry lekarskiej to 7 specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz jeden rezydent.

Na oddziale wykonywany jest pełny zakres zabiegów u pacjentów z urazowymi uszkodzeniami narządów ruchu. Nowoczesna aparatura w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem kadry lekarskiej i pielęgniarskiej to gwarancja kompleksowej opieki nad chorymi. Oddział specjalizuje się w endoprotezoplastykach stawu kolanowego, biodrowego oraz barku.

ZOZ:

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wykonania endoprotezoplastyki jednoprzedziałowej stawu kolanowego, podczas której wymienia się jedynie uszkodzony przedział stawu, z zachowaniem pozostałych, nieuszkodzonych części, zwłaszcza obu więzadeł krzyżowych, które usuwane są podczas endoprotezoplastyki całkowitej. Po zabiegu i rehabilitacji pacjenci mają duże szanse na zachowanie względnie wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Taka jest światowa tendencja w leczeniu zmian zwyrodnieniowych kolana, ale jej warunkiem jest odpowiednio wczesne przeprowadzenie operacji, ponieważ wskazania do niej są ograniczone w czasie.

I dodaje:

Inną grupą zabiegów, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swoją innowacyjność, są operacje ratujące staw kolanowy, w tym osteotomie i rekonstrukcje chrzęstne w technice suchej artroskopii lub małoinwazyjnej (wykonywane jednoczasowo lub dwuetapowo), czasem uzupełniane o artroskopowe zaopatrzenie łąkotki lub rekonstrukcje więzadłowe.

Szczegółowy wykaz wykonywanych operacji wraz z ich szerszym omówieniem pojawi się niedługo na stronie internetowej oddziału i będzie okresowo aktualizowany. Prosimy pamiętać, że wykaz zabiegów ma charakter orientacyjny, a kwalifikacje do operacji odbywają się w przyszpitalnej poradni ortopedycznej.