Szpital powiatowy: ortopedia w nowym miejscu. ZDJĘCIA

Szpital powiatowy: ortopedia w nowym miejscu. ZDJĘCIA
fot. ZOZ Bolesławiec W zmodernizowanych pomieszczeniach – na poddaszu głównego budynku szpitala – pracę rozpoczął Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej ze stanowiskami dla 23 pacjentów. Na tę inwestycję przeznaczono 2,5 mln zł.
istotne.pl 183 szpital powiatowy

Reklama

Oddział ma całodobowy dostęp do bloku operacyjnego oraz bazy diagnostycznej umożliwiającej wykonanie badań radiologicznych, w tym tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz badań laboratoryjnych.

Oddziałem kieruje dr n. med. Mirosław Kulej. Pełny skład kadry lekarskiej to 7 specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu oraz jeden rezydent.

Na oddziale wykonywany jest pełny zakres zabiegów u pacjentów z urazowymi uszkodzeniami narządów ruchu. Nowoczesna aparatura w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem kadry lekarskiej i pielęgniarskiej to gwarancja kompleksowej opieki nad chorymi. Oddział specjalizuje się w endoprotezoplastykach stawu kolanowego, biodrowego oraz barku.

ZOZ:

Na szczególną uwagę zasługuje możliwość wykonania endoprotezoplastyki jednoprzedziałowej stawu kolanowego, podczas której wymienia się jedynie uszkodzony przedział stawu, z zachowaniem pozostałych, nieuszkodzonych części, zwłaszcza obu więzadeł krzyżowych, które usuwane są podczas endoprotezoplastyki całkowitej. Po zabiegu i rehabilitacji pacjenci mają duże szanse na zachowanie względnie wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Taka jest światowa tendencja w leczeniu zmian zwyrodnieniowych kolana, ale jej warunkiem jest odpowiednio wczesne przeprowadzenie operacji, ponieważ wskazania do niej są ograniczone w czasie.

I dodaje:

Inną grupą zabiegów, które zasługują na szczególną uwagę ze względu na swoją innowacyjność, są operacje ratujące staw kolanowy, w tym osteotomie i rekonstrukcje chrzęstne w technice suchej artroskopii lub małoinwazyjnej (wykonywane jednoczasowo lub dwuetapowo), czasem uzupełniane o artroskopowe zaopatrzenie łąkotki lub rekonstrukcje więzadłowe.

Szczegółowy wykaz wykonywanych operacji wraz z ich szerszym omówieniem pojawi się niedługo na stronie internetowej oddziału i będzie okresowo aktualizowany. Prosimy pamiętać, że wykaz zabiegów ma charakter orientacyjny, a kwalifikacje do operacji odbywają się w przyszpitalnej poradni ortopedycznej.

 

Reklama