Przechwycili niemal 2,5 tys. sztuk nielegalnych płynów

Przechwycili niemal 2,5 tys. sztuk nielegalnych płynów
fot. KAS Od 1 maja 2021 r. w obrocie handlowym nie mogą już występować płyny do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie bez znaków akcyzy. Funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykryli blisko 2,5 tysiąca sztuk wyrobów bez obowiązujących znaków akcyzy. Straty Skarbu Państwa wyniosły 42 tysiące złotych.
istotne.pl 183 kas

Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek, rzeczniczka prasowa dolnośląskiej KAS, wyjaśnia:

Od 1 maja br. w obrocie handlowym nie mogą już występować płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie bez znaków akcyzy. Jeśli podmiot, który 1 maja br. posiadał takie wyroby bez znaków akcyzy, będzie chciał je nadal sprzedawać, to musi wycofać je ze sprzedaży i dokonać legalizacji, czyli nałożyć na nie banderole legalizacyjne.

Tymczasem funkcjonariusze dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej w punkcie sprzedaży detalicznej na pasażu jednej z galerii handlowych w Świdnicy znaleźli blisko 2,5 tysiąca sztuk tego typu wyrobów bez znaków akcyzy. Dodatkowo część płynu do e-papierosów oferowana była do sprzedaży w opakowaniach 100 ml, co jest niezgodne z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Łącznie zabezpieczono 43,5 l w pojemnikach zapasowych z płynem do e-papierosów o pojemności 100 ml oraz ok. 2 tys. szt. płynu do e-papierosów w pojemnikach 10 ml. KAS: – Straty, na jakie narażony został Skarb Państwa, wyniosły łącznie 42 tysiące złotych.

Rzeczniczka dodaje:

Ujawnione płyny do e-papierosów zostały zajęte do postępowania karnego-skarbowego. Część z nich zostanie poddana badaniom laboratoryjnym na zawartości substancji niedozwolonych w płynach do e-papierosów.