Pokonaliście covid? Oddajcie osocze, pomóżcie wyzdrowieć innym!

Pokonaliście covid? Oddajcie osocze, pomóżcie wyzdrowieć innym!
fot. Wikimedia Commons Poniżej publikujemy apel władz województwa.
istotne.pl umwd, koronawirus

UMWD:

Szanowni Państwo,

przyłączając się do apelu lekarzy, zachęcamy osoby, które mają za sobą infekcję koronawirusa, do oddawania osocza w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Terapia osoczem pomaga leczyć pacjentów z COVID-19. Zawarte w osoczu przeciwciała, które neutralizują SARS-CoV-2, po przetoczeniu eliminują go z organizmu osoby chorej. Każdy dawca może oddać osocze nawet kilka razy – z zachowaniem wymaganych odstępów czasu. Osocze pobrane podczas jednej wizyty w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa może uratować nawet 3 osoby!

– Pamiętajmy, że w naszych rękach jest jedno z najskuteczniejszych narzędzi do walki z koronawirusem. To osocze ozdrowieńców. W ten sposób osoby, które przeszły chorobę COVID-19, mogą uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Zachęcam wszystkich, którzy pokonali chorobę, do oddawania osocza. Wzajemne wspieranie się oraz zachowywanie dystansu społecznego i zasad higieny pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii – mówi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego.

– W trudnym czasie pandemii szczególnego znaczenia nabierają takie słowa jak: pomoc, współpraca, solidaryzm. Każdy z nas ma swoją rolę do odegrania w walce z epidemią. Jedną z takich możliwości jest oddanie osocza. Ja już to zrobiłem. Gorąco zachęcam wszystkich ozdrowieńców do tego, żeby oddali małą cząstkę siebie innym chorym-potrzebującym. To dzisiaj niezwykle ważne – dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Gdzie oddać osocze?

 • Regionalnie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza we Wrocławiu, ul. Czerwonego Krzyża 5/9
  e-mail: [email protected]
  telefon: 71 371 58 24 lub 693 693 702 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–17.00)
 • Terenowy Oddział w Głogowie, ul. T. Kościuszki 15
  e-mail: [email protected]
  telefon: 76 831 49 23 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.00)
 • Terenowy Oddział w Legnicy, ul. J. Iwaszkiewicza 5
  e-mail: [email protected]
  telefon: 76 721 16 87 (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–14.00)
 • Terenowy Oddział w Lubinie, ul. Gen. J. Bema 5
  e-mail: [email protected]
  telefon: 76 746 88 70 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00–14.00)
 • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, ul. Bolesława Chrobrego 31
  e-mail: [email protected]
  telefon: 74 664 63 19 (od poniedziałku do piątku w godz 7.00–13.30).

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób:

 • w wieku 18–65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2
 • u których – po wyzdrowieniu – minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji
 • po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi określonych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. z 2017 poz. 1741).

Jak pobierane jest osocze?

 • Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.
 • Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok. 220–230 ml osocza.