Kontrowersyjna kwarantanna. „Ludzie już są zamknięci 10 dni i dalej mają siedzieć 10 dni?”

Kontrowersyjna kwarantanna. „Ludzie już są zamknięci 10 dni i dalej mają siedzieć 10 dni?”
fot. Josh Hild/unsplash.com O poruszenie tematu poprosił nas Czytelnik.
istotne.pl sanepid, koronawirus

Czytelnik napisał w mailu do redakcji:

Proszę o zajęcie się sprawą kwarantanny i izolacji. Ostatnio ludzie dostają wyniki testów na Covid nawet po 10 dniach od pobrania wymazów. Sanepid kieruje takie osoby na izolację na 10 dni, ale od dnia otrzymania wyniku, co oznacza izolację co najmniej 20 dni!

I dodał:

Dlaczego sanepid nakłada izolację lub kwarantannę od dnia wyniku? Ludzie już są zamknięci w domu 10 dni i dalej mają siedzieć 10 dni nawet bez objawów????

O komentarz poprosiliśmy bolesławiecki sanepid. Oto odpowiedź:

W odpowiedzi na Państwa wniosek z dnia 10.11.2020 r. informuję, że zasady odbywania kwarantanny oraz izolacji osoby, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, uregulowane są Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2020.1758 z dnia 2020.10.09).

Z powyższych przepisów wynika, że osoba, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest poddana obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, chyba że osoba ta została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji (§ 3a pkt 4).

Ponadto – osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje. Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się (§ 3a pkt 4a).