materiał promocyjny

Czy warto inwestować w nieruchomości w trakcie pandemii?

Domki na monetach
fot. adobestock Pandemia Covid-19 odcisnęła piętno na wszystkich sektorach gospodarki, dotyczy to również rynku nieruchomości. Dotychczas inwestowanie w nieruchomości było bardzo pewną lokatą i wiele osób decydowało się na zakup mieszkania pod wynajem, bo zawsze się to opłacało.
istotne.pl 1 inwestycja, nieruchomość, dom, miasto legnica

Reklama

Mieszkania drożeją z roku na rok. Jak dokładnie wygląda sytuacja w czasie pandemii? Czy nadal jest to opłacalne? Sprawdź!

Mieszkanie jako źródło stałego dochodu

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania, aby zabezpieczyć przyszłość swoją lub swoich dzieci. W dobie pandemii uzyskanie kredytu na własną nieruchomość stało się jeszcze trudniejsze, dlatego część ludzi rezygnuje z zakupu własnego mieszkania i decyduje się na wynajem, w większości przypadków długoterminowy, co gwarantuje comiesięczne zyski. Jeśli chcesz w ten sposób ulokować swoje pieniądze oraz zacząć zarabiać na wynajmie, musisz odpowiednio przygotować mieszkanie na długoterminowy wariant. W czasie szalejącego koronawirusa warto pomyśleć o wynajmowaniu nieruchomości na pokoje. Największą popularnością teraz cieszą się przede wszystkim kawalerki oraz mieszkania dwu lub trzy pokojowe.

Własne mieszkanie, a jednocześnie miejsce pracy

Bardzo duża część ludzi w dobie pandemii pracuje zdalnie. Miejsce zamieszkania staje się więc jednocześnie biurem. Nie wszyscy potrafią sobie z tym poradzić, szczególnie rodziny z dziećmi mają problem z zagospodarowaniem przestrzeni. Nagle okazuje się, że własne cztery ściany, które do tej pory zupełnie wystarczały, stały się o wiele za małe. Eksperci przewidują, że wraz z zakończeniem pandemii, nie zakończy się praca zdalna, a nawet zyska ona na popularności, w wielu miejscach stając się normą. Dlatego powinieneś zainwestować w mieszkanie, które pozwoli każdemu członkowi rodziny zorganizować sobie własne zaciszne miejsce, w którym będzie można w spokoju pracować lub uczyć się.

Czy handel nieruchomościami się opłaca?

W drugim półroczu 2020 roku mogliśmy zaobserwować znaczne spowolnienie wzrostu cen na rynku nieruchomości. Lokalnie zdarzały się nawet zauważalne spadki cenowe. Jednak eksperci rokują, że w 2021 roku ceny na rynku powinny się ustabilizować. Na taką ocenę sytuacji wpływa przede wszystkim umiarkowany popyt konsumpcyjny. Wiele inwestycji jest zaplanowanych na lata 2021-2022, co powoduje sporą podaż nowych mieszkań. Do tego dochodzą niskie stopy procentowe. A bardzo wysokie ceny gruntów, nie pozwolą na spadek cen. 

Zalety i wady inwestowania w nieruchomości

Czy inwestowanie w nieruchomości to nadal pewny zarobek? Czy na takiej inwestycji możesz stracić? Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy traci się na zakupie mieszkania, ale nawet w dobie pandemii są to pojedyncze przypadki. Jeżeli zakup jest odpowiednio przemyślany, koszty przekalkulowane, a lokalizacja nieruchomości dobrze rokuje, nie masz się czym martwić. Zakup własnego mieszkania wciąż przyciąga wielu potencjalnych klientów, co wyjątkowo widać sprawdzając zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne.

Zalety tego rodzaju inwestycji:

  • ceny mieszkań wciąż rosną, więc ryzyko jest bardzo ograniczone,
  • trzymając pieniądze w skarpecie lub na lokacie prawie nic, lub kompletnie nic, nie zarabiasz; masz większe szanse na pomnożenie dochodu, lokując kapitał w nieruchomości,
  • nieruchomość zawsze możesz wynająć i dodatkowo na niej zarabiać,
  • może stanowić zabezpieczenie kredytu,
  • masz szansę skorzystać z odliczeń oraz ulg podatkowych.

Wady takiej inwestycji:

  • musisz dysponować sporym kapitałem, który pozwoli Ci nie tylko na zakup mieszkania, ale także jego ewentualny remont,
  • inwestycja się zwróci, ale może to długo trwać,
  • nie zawsze mieszkanie sprzeda się od razu i po cenie jaką sobie zażyczysz, czasem będziesz musiał wykazać się cierpliwością.

W jakie mieszkania, w jakiej lokalizacji warto inwestować?

Najlepiej sprzedają się te nieruchomości, które cechują się przestronnością, bardzo modne są te, które posiadają kuchnie otwarte na salony. Kupujący cenią sobie również dostęp do balkonu lub ogródka, także przez wzgląd na pandemię. Lokalizacja także ma spore znaczenie przy zakupie, coraz więcej osób szuka miejsca, z którego będzie można szybko dojechać do centrum miasta, ale jednocześnie będzie można cieszyć się ciszą, spokojem i bliskością natury.

Warto obejrzeć nowe mieszkania w Trójmieście – obido.pl, inwestowanie w nie może okazać się wyjątkowo atrakcyjną transakcją.

Reklama