Bolesławiec współpracował ze Zbarażem również w czasie pandemii. Dary trafiły do polskich rodzin

Dziewczęta
fot. Barbara Smoleńska Barbara Smoleńska: – Jak widać, pandemia zamknęła nas w domach, ale nie pozbawiła wrażliwości i troski o drugiego człowieka.
istotne.pl 183 zsoiz bolesławiec, barbara smoleńska, towarzystwo miłośników lwowa

Reklama

Szefowa Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu Barbara Smoleńska:

Rok 2020 był trudnym rokiem dla współpracy i kontaktów towarzyskich, ponieważ pandemia COVID-19 doprowadziła do wprowadzenia w Europie i całym świecie ograniczeń w zakresie kontaktów międzyludzkich.

Pandemia wyzwoliła jednak nowe, innowacyjne pokłady aktywności. W październiku młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych zrealizowała projekt z młodzieżą ze Szkoły nr 3 w Zbarażu. Wykorzystując komunikatory internetowe, młodzież wspólnie pracowała, widząc się na ekranach komputera.

Efekty projektu przerosły oczekiwania organizatorów. B. Smoleńska: – Młodzież z obu miast zdobiła bolesławiecki biskwit, wykonywała ozdoby związane ze sztuką ludową Ukrainy, tworzyła drzewa genealogiczne swoich rodzin i filmy promujące Bolesławiec i Zbaraż, ale najwięcej wysiłku włożyła w przygotowanie publikacji „Łączy nas historia i ludzie. Bolesławiec – Zbaraż”.

Więcej o publikacji

Publikacja zawiera informacje o ludziach, którzy urodzili się w Zbarażu i wnieśli swój wkład w historię Polski, oraz o tych, którzy wpłynęli na rozwój miasta i spoczywają na cmentarzu katolickim w Zbarażu.

Działania za granicą

Szefowa bolesławieckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich:

Dodatkowo młodzież ze Zbaraża uporządkowała groby umieszczonych w publikacji burmistrzów, dyrektorów szkół, lekarzy, urzędników państwowych itp. Projekt zakończył się sukcesem, mimo że młodzież pracowała na odległość. Jedna z uczestniczek ze Zbaraża, podsumowując projekt, powiedziała, że częściowo zmienił on jej życie, nauczyła się lepiej komunikować w języku polskim i poszerzyła swoją wiedzę o Bolesławcu i Zbarażu.

I dodaje:

Pozytywne emocje zebrane podczas realizacji projektu wskazały nam drogę na dalszą współpracę. W następnych miesiącach przekazywaliśmy do Zbaraża odzież, zabawki dla dzieci, artykuły chemii gospodarczej i żywność. Poza Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w zbiórkę darów włączyła się Szkoła Podstawowa nr 5, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz liczni mieszkańcy Bolesławca. Pani Agnieszka przekazała m.in. organy elektroniczne dla Szkoły nr 3 w Zbarażu, w której nauczycielką muzyki jest Mirosława Kołtoniuk. Nauczycielka wraz z młodzieżą wielokrotnie brała udział w projektach realizowanych w Bolesławcu, w tym wraz z młodzieżą występowała na scenie. Bolesławiecki oddział PCK już po raz drugi przekazał odzież, a Stowarzyszenie Głogowska Edukacja Kresowa – chemię gospodarczą.

Zebrane dary przewozi do Zbaraża pan Michał Zamoroka, który od wielu lat wspiera wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, oferując noclegi w swoim mieszkaniu w Zbarażu. Dzięki uprzejmości naszego przyjaciela ze Zbaraża to, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe. Ostatnim transportem przewiózł 120 czekolad z życzeniami świątecznymi oraz 9 kartonów, w których znajdowały się przybory szkolne, odzież i chemia gospodarcza. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, przed świętami Bożego Narodzenia parafianie kościoła pw. Świętego Antoniego w Zbarażu za pośrednictwem pana Piotra Bajdeckiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego „Zbaraż”, otrzymali życzenia świąteczne i symboliczne czekolady od mieszkańców Bolesławca. Pozostałe dary rozdzielone zostały dla osób najbardziej potrzebujących.

W imieniu społeczności miasta partnerskiego Zbaraż dziękuję wszystkim ofiarodawcom. Jak widać, pandemia zamknęła nas w domach, ale nie pozbawiła wrażliwości i troski o drugiego człowieka.

Reklama