Pierwsze Mistrzostwa Polski z medalami dla zawodników Orientpark.pl Iwiny

Pierwsze Mistrzostwa Polski z medalami dla zawodników Orientpark.pl Iwiny
fot. Dariusz Pachnik W miniony weekend na pograniczu województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, w okolicy miejscowości Niekłań Wielki, odbyły się pierwsze w tym roku Mistrzostwa Polski w Biegu na Orientację.
istotne.pl 183 iwiny, bieg na orientację, orientpark

Reklama

Dariusz Pachnik, trener:

Rozegrano dwie konkurencje, tj. bieg nocny (w sobotę) i bieg średniodystansowy w (niedzielę). Teren zawodów był bardzo specyficzny, w zasadzie w całości mniej lub bardziej podbagniony, miejscami także o bardzo rozwiniętej mikrorzeźbie, będącej efektem działań człowieka poszukującego w tym miejscu tzw. darniowych rud żelaza. Nie jest to ulubiony nasz teren. My najczęściej trenujemy w terenie o wyraźnej rzeźbie czasami z dużą ilością kamieni i skał.

Bieg nocny

Trener:

Bieg nocny to festiwal błędów, z których czasami wychodziły dość zaskakujące wyniki. W kategorii juniora (M18) trzecie miejsce i brązowy medal zdobył Stanisław Pachnik, który na ostatnim punkcie kontrolnym pośliznął się i upadł, a na finiszu wykorzystał to Jakub Jończy reprezentujący WKS „Śląsk” Wrocław i to on stanął na drugim stopniu podium. Zwycięzcą kategorii został Mateusz Kula z KOS BnO Szczecin.

Nasz junior młodszy Jędrzej Pachnik niestety trochę słabiej poradził sobie w tamtych okolicznościach i ostatecznie uplasował się na piątej pozycji, co było zdecydowanie poniżej jego możliwości i oczekiwań.

Stawkę naszych uzupełniali Maja Nikołajuk, która jest jeszcze młodziczką, ale regulamin pozawalał jej na start w biegu nocnym razem z juniorkami młodszymi i w tym naprawdę specyficznym terenie, gdzie nawigacja była bardzo ciężka, zwłaszcza w nocy, zajęła dwudzieste miejsce, co – jak na debiut – było naprawdę nieźle.

O sporym pechu może mówić Małgorzata Pachnik, która w damskiej elicie nie ustępowała zawodniczkom Kadry Polski i przez pierwszą część trasy biegła „w czubie”. Niestety Małgosia posiada wadę wzroku, która zmusza ją do używania soczewek podczas zawodów. Podczas biegu uderzyła ją gałąź i spowodowała zawinięcie soczewki; ta przykra okoliczność wyeliminowała ją z walki o medal. Jest jednak osobą bardzo ambitną i starała się ukończyć bieg „na jednym oku”. Po analizie śladu GPS wyraźnie widać, kiedy zaczęły się kłopoty.

Stawkę naszych uzupełniali jeszcze Wojtek Pachnik w męskiej elicie i Dariusz Pachnik w kategorii masters – M50. Wojtek wycofał się w trakcie biegu, a Dariusz Pachnik – mimo słabego początku – pobiegł bardzo dobrze i był mały krok od złotego medalu, jednak na dwa punkty przed metą awarii uległa lampa czołowa i „pozostał w ciemnościach”. Do przedostatniego punktu było już niedaleko i udało się doń dotrzeć, potykając się w całkowitym mroku. Z przedostatniego punktu pobiegł już z jednym z zawodników z kategorii M35 i okazało się, że jest drugi ze swojej kategorii, z 15-sekundową stratą do pierwszego!!!

Sam zainteresowany:

No cóż, pech i szczęście są nieodłączną częścią sportu i należy to zaakceptować.

Bieg średniodystansowy

Klub:

W niedzielę, po krótkiej regeneracji kilkugodzinnym snem, stanęliśmy na starcie biegu średniodystansowego. Oczywiście, jak zawsze, mieliśmy aspiracje medalowe. W kategorii M18 jednym z głównych faworytów do zwycięstwa był Stasiu Pachnik i nie zawiódł oczekiwań. Wygrał pewnie z ponad półtoraminutową przewagą nad zwycięzcą biegu nocnego Mateuszem Kulą i Zbigniewem Bartosem z UKS „Orientuś” Łódź.

Najbardziej emocjonującą rywalizację rozegrała dwójka juniorów młodszych, tj. Bartek Maciejewski reprezentujący klub BKS „Wataha” Warszawa (zwycięzca biegu nocnego) i nasz Jędrek. Ich przebiegi były niemalże identyczne czasowo. Bartek tylko raz się „wahnął” i tam Jędrek był lepszy o kilkanaście sekund. Jędrek natomiast popełnił błąd w wyborze wariantu na inny punkt i to kosztowało go 40 sekund straty. Ostatecznie Bartek wygrał zaledwie o 27 sekund. Ich średnie tempo dawałoby miejsca początku drugiej dziesiątki w męskiej elicie!!! Tych dwóch młodych chłopców zdecydowanie odstaje poziomem od reszty juniorów młodszych i wydaje się, że to oni będą walczyli w pozostałych mistrzostwach o złote medale. Dają także nadzieję na dobry wynik na Mistrzostwach Europy Juniorów, które zaplanowane są w sierpniu na Litwie.

Dariusz Pachnik podsumowuje:

Już za tydzień kolejna okazja do pasjonującego starcia podczas Klubowych Mistrzostw Polski, rozgrywanych we Włocławku. Wracając jednak do Mistrzostw, to na odnotowanie zasługuje fakt, iż Małgorzata Pachnik zajęła w damskiej elicie bardzo wysokie, szóste miejsce.

Sam trener tym nie obronił tytułu mistrzowskiego na tym dystansie z zeszłego roku i uzyskał szósty czas na swojej trasie. Wojciech Pachnik – 19 miejsce w męskiej elicie.

Trener UKS Orientpark.pl Iwiny zaznacza:

Dorobek medalowy naszej ekipy to cztery medale. Jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy. Chyba nieźle!

Wyniki

Reklama