materiał promocyjny

Jak zrobić test na koronawirusa SARS-CoV-2 w 15 minut?

Test antygenowy
fot. testnakoronawirus.pl Gdy groźny wirus zaatakował prowincję Hubei w Chinach, nikt z nas nie spodziewał się, w jak ogromnym stopniu wpłynie to na światową gospodarkę. Doniesienia epidemiologów były co prawda niepokojące. Jednak stolica Hubei – Wuhan – wydawała się bardzo odległa, podobnie jak rozgrywające się w niej wydarzenia. Spójrz, co dzieje się teraz.
istotne.pl 1 test, koronawirus, miasto jelenia góra

Reklama

Czytasz informacje o testach na COVID-19. Chorobie, której jeszcze dwa lata temu nie było, a teraz w każdej chwili może dotknąć kogoś z Twojego otoczenia.

Nic dziwnego, że gubisz się jeszcze w informacjach dotyczących testów na koronawirusa. Nikt nie przygotował nas na bycie domorosłymi diagnostami. W tym artykule porównamy testy antygenowe, serologiczne i genetyczne pod kątem łatwości i szybkości ich wykonania. Podpowiemy również, kiedy warto zdecydować się na konkretny typ badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2.

W jakiej sytuacji warto zrobić badanie na koronawirusa?

Chorobę COVID-19 niezwykle łatwo jest pomylić z sezonową grypą, przeziębieniem lub przemęczeniem. Z uwagi na jej wysoką zakaźność warto jednak nie ignorować nawet mało uciążliwych symptomów. Typowymi objawami zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 są:

  • gorączka
  • suchy kaszel, który później może przeradzać się w mokry
  • ogólne zmęczenie bez wyraźnej przyczyny
  • ból głowy, mięśni, stawów lub gardła
  • utrata węchu lub smaku
  • biegunka
  • zapalenie spojówek
  • dreszcze
  • katar
  • nudności i wymioty.

Dobrym zwyczajem jest również sięganie po test na koronawirus, gdy podejrzewamy, że w ostatnich dniach nastąpił kontakt z osobą zakażoną. Podejmując odpowiedzialne działania, możemy zahamować rozprzestrzenianie się patogenu, a tym samym przyczynić się do uratowania wielu ludzkich istnień.

Rodzaje testów na koronawirusa.

Możemy skorzystać z trzech rodzajów testów pozwalających wykryć obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Samodzielnie można wykonać jedynie testy antygenowe i serologiczne sprzedawane w kasetkach przypominających testy ciążowe. Placówki medyczne oferują dodatkowo testy genetyczne, które trzeba przeprowadzać w warunkach laboratoryjnych. 

Wykonanie testu na koronawirusa. Kiedy będzie najłatwiejsze?

Aby wykonać test w publicznym ośrodku zdrowia, trzeba uzyskać skierowanie do diagnostyki COVID-19. Jest ono wystawiane przez lekarza na podstawie osobistej lub (znacznie częściej) telefonicznej rozmowy z pacjentem. Od niedawna skierowanie można również zdobyć poprzez wypełnienie formularza na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia. 

Po uzyskaniu skierowania trzeba się udać do punktu pobrań, unikając transportu zbiorowego. Jest to spore utrudnienie nie tylko dla osób niezmotoryzowanych, ale również tych, które wykazują wyraźne objawy choroby. Prowadzenie samochodu jest w takiej sytuacji utrudnione. Test w placówce trzeba oczywiście wykonać, jeśli chodzi o badanie genetyczne. Testy antygenowe i serologiczne zdecydowanie łatwiej będzie jednak wykonać w domu.

Co wykrywają testy antygenowe, genetyczne RT-PCR i serologiczne?

Testy antygenowe wykrywają antygeny, które występują na powierzchni koronawirusa SARS-CoV-2 i są dla niego charakterystyczne. Testy molekularne (genetyczne) wykrywają jedną lub dwie sekwencje genetyczne wirusa. Właśnie dlatego te dwa rodzaje testów można wykonać przy aktywnej infekcji. Od 30 października 2020 r. pozytywny wynik testu antygenowego jest taką samą podstawą do diagnozy COVID-19, jak test genetyczny. Warunkiem jest jedynie to, że pacjent przebadany testem antygenowym musi wykazywać równolegle objawy choroby, by można było postawić diagnozę.

Testy serologiczne wykrywają obecność przeciwciał koronawirusa. Zanim organizm zdąży je wytworzyć, mija około 7 dni (przy przeciwciałach IgM) lub nawet 14 dni (przy przeciwciałach IgG). Z tego względu testy tego rodzaju są używane wyłącznie w celach przesiewowych, do wykrywania zakażeń, które nastąpiły w przeszłości.

Materiałem badanym w testach genetycznych i antygenowych jest wymaz z nosogardzieli. Jego pobranie nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Dlatego od niedawna można również wykonywać testy antygenowe ze śliny. Do wykonania testu serologicznego wystarczy z kolei kropla krwi, która zbierze się na nakłutym uprzednio palcu.

Który test na koronawirusa SARS-CoV-2 można zrobić najszybciej?

Same testy laboratoryjne nie zajmują wiele czasu. Nawet wynik testu genetycznego można uzyskać w kilka godzin. Niestety laboratoria są obecnie niezwykle obciążone. Dlatego wynik badania otrzymujemy zwykle dopiero po paru dniach.

Domowe testy antygenowe i serologiczne można wykonać w 15 minut. 5 minut zajmą same przygotowania i przeczytanie instrukcji. 10 minut to czas oczekiwania na wynik. Do tego szybkie testy kasetkowe można w obecnej sytuacji kupić z wyprzedzeniem i zastosować natychmiast, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Gdzie kupić test na COVID-19 do wykrywania przeciwciał lub antygenów?

Najprościej dokonać zakupu przez internet. Na stronie testnakoronawirus.pl znajdziesz wszystkie dostępne domowe testy kasetkowe. Zakupione tu testy charakteryzują się czułością powyżej 80% i swoistością większą niż 97% zgodnie z zaleceniami WHO. Dzięki temu szansa na wyniki fałszywie dodatnie i ujemne jest marginalna.

Reklama