Ścigany pedofil z Dolnego Śląska zatrzymany na Filipinach. Wykorzystywał sieroty

Ścigany pedofil z Dolnego Śląska zatrzymany na Filipinach. Wykorzystywał sieroty
fot. KGP Mężczyzna zlokalizowany został na filipińskiej wyspie Siquijor, w regionie Central Visayas. Był kompletnie zaskoczony wizytą policji.
istotne.pl policja, pedofilia

W ręce organów ścigania, i to w walentynki, wpadł Dariusz Z., który kilka lat temu wspólnie z żoną prowadził we Wrocławiu Rodzinny Dom Dziecka, w którym osierocone lub pozbawione opieki rodzicielskiej dzieci i młodzież miały otrzymać opiekę zastępczą w naturalnych warunkach. Tyle że w tej placówce rozegrał się dla nich koszmar.

Dariusz Z. w latach 2004–2008 znęcał się nad podopiecznymi, używał przemocy oraz wykorzystywał seksualnie małoletnich wychowanków poniżej 15 roku życia. KGP:

Po tym, jak prawda wyszła na jaw, Dariusz Z. stał się nieuchwytny dla organów wymiaru sprawiedliwości. Dlatego też 7 maja 2018 r. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej wydał za nim list gończy. Niestety, poszukiwanego nie udało się zlokalizować na terenie naszego kraju ani żadnego innego kraju UE.

Pod koniec 2020 r. w działania włączyli się funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Policjanci wykonali szereg sprawdzeń, które ponad wszelką wątpliwość wykluczyły możliwość pobytu poszukiwanego w Polsce. Dlatego też zwrócili się do sądu o wszczęcie poszukiwań międzynarodowych.

Efekt? Dzięki ścisłej współpracy i bieżącej wymianie informacji przedstawicieli sieci ENFAST z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji z partnerem sieci, amerykańską agencją federalną (United States Marshals Service), oraz Zespołem Poszukiwań z Filipin (FSU) ustalono miejsce ukrywania się Z. Śledczy:

Wizerunek Dariusza Z. zamieszczony był na stronie internetowej Europe’s Most Wanted Fugitives List, zawierającej informacje o poszukiwaniach najgroźniejszych przestępców Europy. W operacji zatrzymania poszukiwanego wzięli udział policjanci zespołu poszukiwań z Manili oraz lokalna Policja na filipińskiej wyspie Siquijor.

Z. czeka deportacja.