Uwaga! Oszust sprzedaje noclegi w miejscowościach turystycznych

Uwaga! Oszust sprzedaje noclegi w miejscowościach turystycznych
fot. unsplash.com (Bermix Studio) Za oszustwo grozi kara od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.
istotne.pl 183 policja, oszust

Reklama

Policjanci z Karpacza i Szklarskiej Poręby prowadzą postępowania dotyczące oszustw przy sprzedaży noclegów w tych miejscowościach. – Pokrzywdzeni za pośrednictwem portalu internetowego znaleźli oferty noclegowe, a następnie wpłacili zaliczkę lub całą kwotę – informuje podinspektor Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze. – Po przybyciu na miejsce okazało się, że padli oni ofiarą oszustwa

Policja radzi, aby wnikliwe i dokładnie sprawdzać oferty noclegowe:

Oszuści działają w ten sposób, że zamieszczają w internecie, na portalach aukcyjnych czy na sfałszowanych stronach internetowych, bardzo atrakcyjne oferty ze znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną oraz zdjęciami pięknych pokoi, apartamentów czy domków. Oszuści, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe, żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że te osoby padły ofiarą przestępstwa.

I dodaje:

Zalecamy, aby nie zostawiać załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę, aby zachować szczególną ostrożność przy rezerwacji ofert w bardzo atrakcyjnych cenach, uważać na superokazje cenowe. Najlepiej jest porównać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Postarajmy zebrać jak najwięcej informacji na temat obiektu, w którym chcemy zrobić rezerwację, nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu, gdyż mogą być sfałszowane.

Co powinno wzbudzić naszą czujność?

Mundurowi:

Uważajmy, jeżeli na stronie obiektu podano bardzo mało informacji, bowiem im ogłoszenie bardziej anonimowe, tym bardziej podejrzane, sprawdźmy, czy podany adres faktycznie istnieje. Obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta lub Gminy czy w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zalecamy, aby zaliczkę wpłacać na konto bankowe, a każda inna propozycja wpłaty pieniędzy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję związaną z rezerwacją.

Przypomnijmy. Za oszustwo grozić może kara od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.

 

Reklama