Internetowi oszuści ciągle czynni! Wśród poszkodowanych bolesławianie

Internetowi oszuści ciągle czynni! Wśród poszkodowanych bolesławianie
fot. unsplash.com (Bermix Studio) Za oszustwo grozi kara od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.
istotne.pl 183 oszustwo

Reklama

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu otrzymali kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw od osób oferujących towar w Internecie:

Pokrzywdzeni, zamiast dostać pieniądze od potencjalnego kupca, stracili dużo więcej z własnego konta bankowego.

W czasach pandemii zakupy internetowe cieszą się dużą popularnością. Policjanci z Bolesławca przypominają:

W sieci działają również przestępcy, którzy co chwilę wymyślają nowe sposoby na zdobycie pieniędzy lub danych ułatwiających dostęp do kont bankowych. Pomimo informacji o zachowaniu ostrożności podczas transakcji internetowych nadal dochodzi do różnych oszustw, w wyniku których pokrzywdzeni tracą pieniądze.

W ostatnich tygodniach mundurowi otrzymali zgłoszenia związane z utratą pieniędzy z konta bankowego po kliknięciu w otrzymany link i podaniu danych.

Jak bandyci to robią?

Policja:

Osoby, które oferowały do sprzedaży odzież lub telefon komórkowy, otrzymywały wiadomość za pośrednictwem platformy sprzedażowej lub aplikacji WhatsApp. Kontaktowały się z nimi osoby, które rzekomo kupiły wystawione przedmioty, informując, że pieniądze zostaną wysłane przez platformę transakcyjną serwisu.

Sprzedawcy otrzymywali linka, który przekierowywał na stronę łudząco podobną do tej prawdziwej serwisu ogłoszeniowego. Warunkiem otrzymania przelewu za towar było podanie numeru karty oraz innych istotnych informacji, dzięki którym przestępcy mieli łatwy dostęp do konta bankowego i możliwość wykonania przelewu.

Zrzut ekranuZrzut ekranufot. KPP Bolesławiec

I dodaje:

Policjanci przestrzegają przed udostępnianiem w sieci danych osobowych i informacji związanych z zarządzaniem naszymi funduszami.

Przypomnijmy. Za oszustwo grozi od sześciu miesięcy do nawet ośmiu lat więzienia.

Reklama