ZOZ Bolesławiec apeluje m.in. do młodych sportowców: Boli? Reaguj jak najszybciej

ZOZ Bolesławiec apeluje m.in. do młodych sportowców: Boli? Reaguj jak najszybciej
fot. ZOZ Bolesławiec Na Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej trafiają młodzi ludzie, którzy nawet nie podejrzewają, że w ich stawach rozwija się proces chorobowy.
istotne.pl 183 zdrowie, szpital powiatowy

Reklama

Szpital powiatowy w Bolesławcu:

Objawy nie są oczywiste dla laika. To np. bóle krzyżowe, bóle kolan. Mogą to być objawy jałowej martwicy głowy kości udowej. Wczesne rozpoznanie, uzupełnione badaniem rezonansem magnetycznym (w szpitalnej Pracowni Diagnostyki Obrazowej), daje szansę na uratowanie stawu i uniknięcie endoprotezoplastyki.

Ratowanie stawów to jeden z priorytetów ortopedii. Jeśli to tylko możliwe, lekarze unikają całkowitej endoprotezoplastyki na rzecz nowoczesnych zabiegów, które dzięki połączeniu rekonstrukcji chrzęstnych z korekcjami osi kończyny, rekonstrukcjami więzadłowymi – zabiegi wykonywane są często jednoetapowo – przywracają pacjentowi sprawność.

Dr n. med. Mirosław Kulej, Kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej:

Trafia do nas coraz więcej pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie stawów kolanowych. W wielu przypadkach są to młodzi ludzie, aktywnie uprawiający sport. Efekt uboczny niedoleczonych kontuzji, braku właściwej rehabilitacji, intensywnego biegania w nieprzystosowanych do tego butach, po twardej nawierzchni.

Jeśli kolana odmawiają posłuszeństwa, sprawdźmy to. Dolegliwości mogą być naprawdę przykre.

I dodaje:

Zapraszam do naszej przyszpitalnej poradni. Tam stawiana jest diagnoza i jeśli to konieczne, wydawane skierowanie do przeprowadzenia zabiegu. Pacjentów korzystających z ambulatorium jest stosunkowo dużo. Jeśli zajdzie taka konieczność, jesteśmy w stanie rozszerzyć godziny pracy poradni.

Oraz podkreśla:

Sport bezwzględnie należy uprawiać. Osobiście zalecam jazdę na rowerze, która nadmiernie nie obciąża stawów. Powszechnie znane są badania medyczne, które potwierdzają, że kolarstwo przedłuża długość, a nawet jakość życia.

Kontakt:

  • gabinet lekarski – tel. 75 738 01 41,
  • gabinet pielęgniarki oddziałowej – tel. 75 738 01 40.

Reklama