Inspekcja Ochrony Środowiska: będą kontrole za pomocą dronów

Inspekcja Ochrony Środowiska: będą kontrole za pomocą dronów
fot. WIOŚ we Wrocławiu Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu zakupił drony do wykorzystania w kontrolach stanu środowiska.
istotne.pl 183 ekologia, wioś wrocław

Reklama

WIOŚ:

Bezzałogowe statki powietrzne posłużą przede wszystkim do sprawnego zbierania danych w terenie. Urządzenie będzie wykorzystywane do kontroli trudno dostępnych miejsc, wyrobisk, dużych obszarów, szacowania powierzchni kontrolnych, a także do przeglądu całości terenów z identyfikacją zdarzeń, które mają wpływ na środowisko.

Docelowo planowane jest, aby każda z delegatur WIOŚ, tj. Delegatura w Legnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu, otrzymała na wyposażenie drony i mogła je wykorzystywać na potrzeby kontrolne.

– Bardzo się cieszę, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu wykorzystuje najnowocześniejsze technologie i systematycznie doposaża placówkę w sprzęt, umożliwiający skuteczniejsze wykonywanie zadań. Jestem przekonany, że nowo zakupione drony usprawnią działania WIOŚ, a tym samym przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego – powiedział wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

– Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy informacji do oceny zdarzeń w terenie, których odpowiednio szybko dostarczyć nam może tylko materiał wykonany dronem. W ten sposób możemy uzyskać wiedzę niezbędną w procesie kontrolnym. Standardowe kontrole będą wsparte dodatkowo obserwacją z powietrza. Niemniej to głównie w tzw. kontrolach interwencyjnych będziemy wykorzystywać drony – wyjaśnia Mariusz Wojewódka, wiceszef WIOŚ-u.

Co więcej, we wrocławskim inspektoracie powołana została specjalna grupa do obsługi bezzałogowych statków powietrznych. Pracownicy, którzy będą wykonywać loty w ramach czynności służbowych, przeszli szkolenie i uzyskali licencję.

Drony wyposażone są w system termowizyjny, przeznaczony specjalnie dla inspektorów i funkcjonariuszy bezpieczeństwa publicznego. – W tym również posiadamy lekki i mobilny dron, który będzie miał zastosowanie szczególnie do zadań interwencyjnych, które wymagają szybkiego i sprawnego działania – mówi Łukasz Dąbrowski, koordynator ds. bezzałogowych statków powietrznych.

Zakupionych zostało 5 dronów za łączną kwotę ok. 40 tys. zł. Obok dronów Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu posiada również inny sprzęt wspomagający kontrole, jak np. samochody elektryczne. (Pojazdy elektryczne również wykorzystywane są do działań kontrolnych – z jednoczesnym przyczynianiem się do zachowania zasad zrównoważonego rozwoju).

Reklama