Złodzieje kradną auta „na walizkę”, nie daj się okraść!

Złodziej samochodowy
fot. freeimages.com (Dimitris Ouzounis) Bolesławieccy policjanci: – Ostrzegamy przed złodziejami samochodów, którzy wykorzystują nowe technologie do popełnienia przestępstwa.
istotne.pl 183 policja, kradzież

Reklama

Komenda Powiatowa Policji w Bolesławcu:

Coraz częściej na rynku pojawiają się samochody bez kluczyków i to właśnie one są w dużym zainteresowaniu przestępców, którzy przechwytują sygnał z klucza zbliżeniowego do auta. Jeżeli mamy nowoczesny pojazd wyposażony w tzw. system bezkluczykowy, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu karty, bo przestępcy mogą próbować odczytać dane.

Złodzieje, używając metody „na walizkę”, nie tylko korzystają z okazji, kiedy właściciel pozostawia pojazd na parkingu, idąc na zakupy. Przestępcy wykorzystują również fakt pozostawienia kluczyków czy karty od pojazdu w miejscu, gdzie uda się wykryć ich sygnał z zewnątrz – np. blisko drzwi czy okna. W takiej sytuacji nie muszą się nawet zbliżać do ofiary.

Co radzi policja?

  • nie kładź kluczyków przy wejściu, w przedpokoju, na parapecie czy nawet przy ścianie zewnętrznej budynku
  • najlepiej włożyć kluczyk do metalowego pudełka, specjalnego pokrowca czy zawinąć w folię aluminiową
  • dobrze kupić specjalne etui lub inne opakowanie na kluczyk zbliżeniowy do auta, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału emitowanego przez kluczyk.

Reklama