Wrocławski marsz. Policja publikuje wizerunki 10 kolejnych osób, które naruszyły prawo

Wrocławski marsz. Policja publikuje wizerunki 10 kolejnych osób, które naruszyły prawo
fot. KMP Wrocław Do tej pory zarzuty w związku z tą sprawą usłyszało już łącznie 16 osób. Odpowiedzą m.in. za: czynny udział w zbiegowisku pomimo wiedzy, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osoby i mienie; znieważenie oraz groźby bezprawne, a także czynną napaść na funkcjonariusza.
istotne.pl policja

Mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wykonali już szereg różnego rodzaju czynności procesowych i pozaprocesowych związanych z naruszaniem prawa podczas marszu, który odbył się 11 listopada we Wrocławiu.

KMP Wrocław:

Przypomnijmy, że marsz rozpoczął się około godziny 19.00 w rejonie ulicy Dubois we Wrocławiu. Zgodnie z planem, uczestnicy tego wydarzenia mieli przejść ulicami miasta, kończąc to zgromadzenie na placu Solidarności.

Niestety część z nich, nie stosowała się do obowiązujących przepisów prawa. Wznoszone były m.in. hasła antysemickie oraz odpalone zostały materiały pirotechniczne, które następnie rzucano w stronę policjantów oraz innych osób.

W związku z tym, po wcześniejszych ostrzeżeniach, zgromadzenie zostało rozwiązane, gdy uczestnicy znajdowali się tuż za skrzyżowaniem z ul. Pomorską.

Funkcjonariusze dodają:

Niestety, jego uczestnicy w dalszym ciągu zachowywali się agresywnie, rzucając różne przedmioty w stronę policjantów i osób postronnych. Były to m.in. materiały pirotechniczne, kamienie oraz butelki.

Funkcjonariusze kilkanaście razy wzywali osoby do zachowania zgodnego z prawem, ale część z nich nadal nie stosowała się do poleceń. W związku z zagrożeniem życia i zdrowia oraz mienia, podjęte zostały skuteczne działania mające na celu przywrócenie naruszonego porządku prawnego. Doprowadziły one w konsekwencji do zatrzymania łącznie w tym dniu 14 osób podejrzanych o niestosowanie się do obowiązujących przepisów.

Czynności procesowe, które policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu realizowali wspólnie z prokuratorami, dały podstawę do przedstawienia zarzutów dwunastu mężczyznom w wieku od 18 do 64 lat.

Odpowiedzą oni m.in. za czynny udział w zbiegowisku pomimo wiedzy, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osoby lub mienie. Część z nich odpowie także za znieważenie funkcjonariuszy oraz groźby bezprawne, a jeden za czynną napaść na policjanta.

Bezpośrednio po marszu zatrzymano również dwie 17-letnie kobiety, które odpowiedzą za znieważanie interweniujących funkcjonariuszy.

Działania funkcjonariuszy w kolejnych dniach doprowadziły do wytypowania i zatrzymania rodziców 4-letniego chłopca, którzy brali czynny udział w zgromadzeniu pomimo jego rozwiązania. Mężczyzna trzymał dodatkowo na rękach syna, nie zważając na zagrożenie, jakie powoduje swoim zachowaniem. Oboje usłyszeli zarzuty za czynny udział w zbiegowisku, a dodatkowo nieodpowiedzialny ojciec odpowie za narażanie na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu będącego pod jego opieką dziecka.

Policja:

Wszystkie te osoby, po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych, zostały natychmiast zwolnione.

Mundurowi dodają:

Decyzją Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu została powołana specjalna grupa funkcjonariuszy, składająca się z najbardziej doświadczonych policjantów z komórek kryminalnych i dochodzeniowo-śledczych. W ramach tej grupy funkcjonariusze z komendy miejskiej współpracują z policjantami z komendy wojewódzkiej oraz innych jednostek organizacyjnych woj. dolnośląskiego.

Funkcjonariusze ci zajmują się identyfikacją osób, które dopuściły się naruszenia prawa podczas marszu. Szczegółowa analiza materiałów dowodowych w tej sprawie, w tym zapisów z kamer monitoringu miejskiego i tych będących w dyspozycji Policji, pozwoliła na wyłonienie przez policjantów wchodzących w skład grupy, wizerunków kolejnych 10 osób podejrzewanych o zachowania niezgodne z prawem.

Policjanci zwracają się z prośbą o pomoc w ich identyfikacji. Kontakt pod nrem tel. 71 340 43 06 oraz 71 340 43 95 lub na adres e-mail: dyzurny@wroclaw.wr.policja.gov.pl.