Muzyczny grudzień na ekranie Orła!

Muzyczny grudzień na ekranie Orła!
fot. MZ Bolesławieckie Kino posiada obecnie 3 sale filmowe – znaną wszystkim z komercyjnych filmów „Forum”, małą „Kameralną” z europejskim repertuarem i salę w budynku CIK „Orzeł” – miejsce, gdzie seanse filmowe odbywają się z różnymi przerwami od ponad stu lat.
istotne.pl um bolesławiec, cik orzeł

Na początku ubiegłego wieku był tu kinematograf „Metropol”, dziś jest to Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”. W Sali „Orła” – oprócz koncertów, spektakli teatralnych – organizowane są podczas weekendów seanse filmowe, a prezentowane tytuły to filmy festiwalowe lub prezentowane w blokach tematycznych.

PlakatPlakatfot. UM Bolesławiec

Od grudnia tego roku proponujemy nowy ambitny repertuar ukierunkowany na wymagającego odbiorcę. Zaczynamy od wprowadzenia naszych widzów w świat filmów o muzykach i z muzykami. Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów.

6 grudnia rozpoczynamy przedpremierowym seansem filmu „SERIA NIEPRAWDOPODOBNYCH ZDARZEŃ” w reżyserii Szymona Wasylowa. Jest to film dokumentalny pokazujący życie zespołu rockowego Happysad w trakcie trasy koncertowej. Ta propozycja jest wydarzeniem niebiletowanym!

W pierwszy weekend grudnia na naszym ekranie inspirowana prawdziwymi wydarzeniami biografia niewidomego geniusza fortepianu, czyli „IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA”. To znakomity film Macieja Pieprzycy o wybitnym pianiście jazzowym z lat 60., z kolejną genialną rolą Dawida Ogrodnika i doskonałą muzyką w aranżacji Leszka Możdżera. Na 44. tegorocznym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni film otrzymał sześć wyróżnień, w tym Srebrne Lwy!

Pozostając w rytmie jazzu, naszym widzom proponujemy muzyczny dokument pt. „AMAZING GRACE: ARETHA FRANKLIN”. Jest to zapis odbywającego się podczas dwóch kolejnych nocy koncertu gospel z udziałem słynnej piosenkarki. Zrealizowany przez nagrodzonego Oscarem za „Pożegnanie z Afryką” Sydneya Pollacka już podbija serca polskiej widowni. Doskonale znana wszystkim wielbicielom muzyki Aretha Franklin – zdobywczyni 18 nagród Grammy, pierwsza kobieta przyjęta do Rock and Roll Hall of Fame – podczas długiej, bo trwającej ponad sześćdziesiąt lat kariery skutecznie oczarowywała słuchaczy swoim głębokim, ciepłym głosem.

Jeśli film przypadnie do gustu miłośnikom jazzu, od stycznia raz w miesiącu prezentować będziemy filmy w ramach cyklu, który nazwaliśmy „KINO I JAZZ”. A w planie pokazy takich filmów jak: Miles Davis: Birth of The Cool, Blue Note Records: Beyond The Notes, Ella Fitzgerald…

Kolejny muzyczny tytuł wśród naszych grudniowych propozycji to prawdziwa, emocjonująca i wyczekiwana produkcja o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć, a mowa o Kaziku Staszewskim i jego zespole. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej więzi z fanami. W ten sposób powstał film „KULT.FILM” w reżyserii Olgi Bieniek.

Co miesiąc wśród propozycji repertuarowych zamieszczać będziemy filmy przeznaczone dla najmłodszego widza. Najbliższe seanse to familijna, międzynarodowa produkcja w klimacie zimowym – „ŚNIEŻNA PACZKA”, porywająca, animowana komedia o przygodach arktycznego lisa i jego polarnych przyjaciół. Film możemy wyświetlić również w godzinach przedpołudniowych dla grup zorganizowanych, zapraszamy do kontaktu szkoły i przedszkola.

tekst zlecony