Uratowali życie turyście z Niemiec. Inni turyści… wyciągnęli komórki i przeszkadzali ratownikom

LPR koło Śnieżki
fot. KMP Jelenia Góra Policja apeluje o to, aby we wszystkich przypadkach prowadzenia działań ratunkowych bezwzględnie i niezwłocznie stosować się do poleceń służb, nie naruszać strefy prowadzonych działań i nie rozpraszać ratowników swoją nieuzasadnioną obecnością i pytaniami.
istotne.pl 183 policja, kpn, lpr, miasto jelenia góra

Reklama

Do zdarzenia doszło 12 października w pobliżu Domu Śląskiego pod Śnieżką. Tam przytomność stracił turysta z Niemiec.

Na miejscu pomocy mężczyźnie udzielili inni turyści i ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR. O bezpieczeństwo ratujących zadbał mł. asp. Rafał Gula, policjant z Wydziału Prewencji KMP w Jeleniej Górze, który wybrał się tego dnia na wycieczkę w góry.

Funkcjonariusz zauważył na szlaku leżącego mężczyznę i osoby, które udzielały mu pomocy. Wokół zgromadzili się gapie, którzy swoją obecnością przeszkadzali ratownikom.

Mł. asp. Rafał Gula nawiązał kontakt ze strażnikami KPN, z którymi po przybyciu na miejsce zadbał o bezpieczeństwo osób biorących udział w akcji ratowniczej i o zapewnienie im swobody prowadzonych działań.

Policjant ustalił tożsamość nieprzytomnego mężczyzny, jego miejsce pobytu na terenie Polski i osoby, z którymi był on na wycieczce. Informacje te wraz z rzeczami osobistymi przekazał ratownikom.

Na miejsce wezwany został śmigłowiec Lotniczego Pogotowania Ratunkowego, który przetransportował mężczyznę do szpitala. W związku z lądowaniem śmigłowca policjant ze strażnikami wyznaczyli strefę bezpieczeństwa wokół lądowiska i zatrzymali ruch turystów na szlaku.

Jeleniogórska policja:

Podczas działań doszło do licznych zachowań utrudniających działania służb, takich jak między innymi: niestosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy, naruszenie wyznaczonej strefy bezpieczeństwa, ograniczenie swobody działania ratowników.

Dla niektórych turystów ważniejsze było zarejestrowanie telefonami komórkowymi zdarzenia niż umożliwienie sprawnego działania służb ratunkowych.

Mundurowi dodają:

Policja jeleniogórska apeluje o to, aby we wszystkich przypadkach prowadzenia działań ratunkowych bezwzględnie i niezwłocznie stosować się do poleceń służb, nie naruszać strefy prowadzonych działań, nie rozpraszać ratowników swoją nieuzasadnioną obecnością i pytaniami. Należy pamiętać, że ratownik w razie potrzeby sam poprosi o pomoc.

Przypominamy, że służbą wiodącą w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku na terenie Parku Narodowego są strażnicy KPN i do ich poleceń należy się bezwzględnie stosować. Utrudnianie prowadzenia działań jest karalne.

Jak się zachowywać w tej sytuacji?

  • w czasie działań, w których bierze udział śmigłowiec, należy bezwzględnie zachować bezpieczny dystans i szczególną ostrożność
  • nie należy utrudniać pracy pilotowi.
  • wszystkie ww. wymienione sytuacje mają bezpośredni wpływ na szybkość i sprawność akcji ratunkowej, a tym samym na ratowanie życia i zdrowia osoby, której udzielana jest pomoc.

Reklama