Konkurs, który trwał od 15 października 2019 r., adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych woj. dolnośląskiego. Celem konkursu było stworzenie memu, który swoją stroną graficzną i treścią zwróci uwagę młodych ludzi na problem zażywania dopalaczy. Podinsp. Krzysztof Zaporowski z Komendy Wojewódzkiej Policji:
Do Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wpłynęło ponad 70 prac – 140 uczniów dolnośląskich szkół, którzy w swoich pracach zaprezentowali się jako liderzy działań profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem zażywania środków odurzających. Gratulacje oraz nagrody dla autorów najlepszych prac w konkursie złożyli Marszałek Województwa Dolnośląskiego – Cezary Przybylski oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu – nadinsp. Tomasz Trawiński.
Najlepsze prace przygotowały:
- Ewa i Kinga – uczennice Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu
- Aneta i Klaudia – uczennice Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu
- Martyna i Natalia – uczennice Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich.
Komisja dodatkowo wyróżniła prace:
- Kacpra i Jędrzeja – uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
- Klaudii i Magdaleny – uczennic Publicznej Szkoły Branżowej I stopnia im. Matki Teresy Potockiej we Wrocławiu
- Anny i Krzysztofa – uczniów Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich.
Mundurowi:
Serdeczne podziękowania należą się również nauczycielom i opiekunom, którzy objęli swoich wychowanków opieką, wspierali i motywowali ich w realizacji tak honorowych działań organizowanych przez służby, instytucje dbające o bezpieczeństwo każdego z nas.
Konkurs został zorganizowany w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego „Bezpieczny Junior”. Podczas inauguracji zaprezentowany został spot „Nie bądź frajerem. Nie bierz” dotyczący problematyki zażywania narkotyków i dopalaczy.
Głównym celem programu jest poprawa bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży, ograniczenie zażywania środków psychoaktywnych przez najmłodszych oraz podniesienie poziomu wiedzy i świadomości społecznej mieszkańców w tym zakresie.
Podinsp. Zaporowski:
Podczas październikowego rozpoczęcia projektu „Bezpieczny Junior” policjanci zajmujący się działaniami profilaktycznymi z garnizonu dolnośląskiego odebrali walizki edukacyjne, które służą im podczas spotkań z rodzicami i pracownikami placówek oświatowych do zaprezentowania przedmiotów najczęściej wykorzystywanych do zażywania i dystrybucji narkotyków. W ręce funkcjonariuszy trafiło 20 walizek edukacyjnych zakupionych przez samorząd województwa dolnośląskiego.