Plac księdza Popiełuszki znowu należy do miasta

Plac księdza Popiełuszki znowu należy do miasta
fot. B.org Po długich negocjacjach z firmą ST Projekt gmina miejska odzyskała plac księdza Popiełuszki. W zamian za teren w centrum miasta, gmina oddała w użytkowanie wieczyste tereny przy ulicach Tysiąclecia i Gałczyńskiego.
istotne.pl tesco, pl. popiełuszki

Osiągnięty po trzech latach negocjacji kompromis polega na tym, że Gmina Miejska Bolesławiec przenosi na rzecz ST Projekt działki przy ul. Tysiąclecia i Gałczyńskiego, a w zamian ST Projekt przenosi prawo użytkowania wieczystego terenu przy placu księdza Popiełuszki. Dokumenty w sprawie zamiany działek podpisali prezydent Piotr Roman i prezes ST Projekt Stanisław Wacław. Prawne uregulowanie sprawy zamiany nieruchomości pozwoli firmie ST Projekt na rozpoczęcie planowanej od dawna inwestycji. Już w czerwcu w miejscu dawnej zajezdni MPK ma ruszyć budowa marketu Tesco.

Sprawa zagospodarowania terenu zielonego w centrum miasta od dawna budziła wiele kontrowersji. Już w 2001 roku kupcy bolesławieccy i mieszkańcy ulic przylegających do placu sprzeciwiali się planowanej budowie centrum handlowo-usługowego.

Sprawa zagospodarowania kwartału ulic Asnyka-Łukasiewicza-Karola Miarki-Bielska stała się wkrótce problemem ogólnomiejskim. Dlatego Polska Unia Gospodarcza doprowadziła do zorganizowania referendum w tej sprawie. Pytanie referendalne dotyczyło zgody przeznaczenia terenu zielonego pod zabudowę centrum handlowo-usługowego. Mimo że 85% głosujących było przeciw budowie kompleksu handlowego, to referendum nie było ważne z uwagi na zbyt niską frekwencję. W marcu 2002 roku sporny grunt nabyła w użytkowanie wieczyste spółka ST Projekt.