SPEED walczy z piratami. Od lipca 11 tys. mandatów, 870 zatrzymanych praw jazdy

SPEED walczy z piratami. Od lipca 11 tys. mandatów, 870 zatrzymanych praw jazdy
fot. KWP Wrocław W lipcu ub.r. na dolnośląskich drogach pojawiło się nowe skuteczne „narzędzie” skierowane przeciw piratom drogowym, którzy lekceważą obowiązujące ograniczenia prędkości i swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu.
istotne.pl policja

Mowa o grupie SPEED, która już około pół roku prężnie działa na rzecz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na drogach naszego województwa. Komenda Wojewódzka Policji:

Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niewłaściwe zachowanie w obrębie przejść dla pieszych to szczególnie niebezpieczne wykroczenia, które mają niezwykle istotny wpływ na ryzyko zaistnienia zdarzeń drogowych.

Zwłaszcza prędkość to kluczowy czynnik mający decydujące znaczenie również dla rodzaju i rozmiaru doznanych obrażeń przez uczestników wypadków drogowych. W celu eliminowania tych negatywnych zjawisk z dolnośląskich dróg pół roku temu do życia powołana została grupa SPEED złożona z najbardziej doświadczonych policjantów, którzy zostali wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt do walki z piratami drogowymi.

17 stycznia funkcjonariusze z KWP zorganizowali spotkanie, na którym podsumowali sześciomiesięczny okres działania tego specjalistycznego zespołu na Dolnym Śląsku. Efekty pracy SPEED przedstawił zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu podinsp. Piotr Wiśniewski.

Co zrobiła SPEED w pół roku?

  • skontrolowała niemal 13 tys. pojazdów
  • namierzyła ponad 9 tys. kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. (Ponad 800 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h)
  • stwierdziła blisko 2 tys. innych wykroczeń popełnionych przez kierowców
  • nałożyła niemal 11 tys. mandatów karnych, a w 119 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu
  • zatrzymała ponad 850 dowodów rejestracyjnych.

Mundurowi:

Wszystko po to, aby poprzez eliminowanie wszelkich przejawów drogowej agresji i niebezpiecznych zachowań na dolnośląskich drogach było bezpieczniej.

Policja dodaje:

Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, którymi wszyscy jesteśmy, zależy w głównej mierze od nas samych. Stosując się do obowiązujących przepisów, zachowując rozwagę i zdrowy rozsądek na drodze, możemy przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków i ofiar, które w tych wypadkach tracą życie.

Natomiast każdy kierowca, który swoim zachowaniem będzie stwarzał zagrożenie w ruchu drogowym, musi mieć świadomość nieuchronności kary. Gdy na swojej drodze spotka specjalistów z grupy SPEED, których głównym zadaniem jest walka z piratami drogowymi, poniesie surowe konsekwencje za niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia, na jakie naraża siebie i innych użytkowników dróg.