materiał promocyjny

Wymiana pieców – zarejestruj się, wybierz audytora i weź udział w konkursie grantowym

Smog nad Bolesławcem
fot. UM Bolesławiec Mieszkańcy Bolesławca zainteresowani ubieganiem się o grant unijny muszą mieć wykonany audyt energetyczny budynku (audyt musi być wykonany, zanim Gmina ogłosi konkurs grantowy).
istotne.pl 183 smog

Reklama

Ruszyła strona www.eko-cieplo.com. Mieszkańcy Miasta Bolesławiec, zainteresowani udziałem w konkursie grantowym i dotacją unijną na wymianę pieca, mogą się za jej pomocą rejestrować i kontaktować z audytorami. Audyt energetyczny budynku jest podstawą do wzięcia udziału w konkursie grantowym.

Przypominamy, że Miasto Bolesławiec jest jednym z partnerów w projekcie unijnym, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Dla mieszkańców Bolesławca oznacza to, że w najbliższym czasie (mniej więcej za 2 miesiące) Gmina ogłosi konkurs, w ramach którego będą mogli ubiegać się o pieniądze na wymianę kotłów.

Co to jest konkurs na grant?

Każda dotacja unijna przyznawana jest w formie konkursu, a to oznacza, że trafi tylko do tych mieszkańców, którzy spełnią określone warunki, zgodne z wytycznymi instytucji ogłaszającej konkurs.

Do kogo skierowany jest konkurs na grant?

Do mieszkańców, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych, mają uporządkowaną sytuację własnościową i dotychczas ogrzewali swoje gospodarstwa domowe paliwami stałymi, tj. węglem\drewnem. Premiowane będą domy o dobrym standardzie termicznym (a więc docieplone i uszczelnione). Innymi słowy z budynku musi „uciekać” jak najmniej ciepła. Z ubiegania się o dotację wykluczeni są mieszkańcy, którzy właśnie rozpoczęli budowę domu.

Na jakie nowe instalacje grzewcze można uzyskać grant?

W ramach grantu możliwa będzie wymiana na bardzo wygodne i tanie w eksploatacji pompy ciepła, ale także instalacje gazowe, kotły biomasowe czy instalacje ogrzewania elektrycznego (pod warunkiem, że będą zasilane energią z własnego systemu fotowoltaicznego). Nie jest dopuszczona wymiana na kotły olejowe czy kotły węglowe (choćby najnowocześniejsze).

Ile wynosi dofinansowanie?

Dofinansowanie dla mieszkańców w ramach projektu wyniesie 85 procent kosztów kwalifikowalnych nowej instalacji grzewczej, ale nie więcej niż 35 tys. zł.

Po co jest audyt energetyczny budynku?

Mieszkańcy Bolesławca zainteresowani ubieganiem się o grant unijny muszą mieć wykonany audyt energetyczny budynku (audyt musi być wykonany, zanim Gmina ogłosi konkurs grantowy). Z przeprowadzonego audytu dowiemy się np., ile ciepła musi wyprodukować nasza nowa instalacja grzewcza i czy w ogóle nasza kotłownia jest gotowa na nowe technologie grzewcze, a także czy wybrane przez nas źródło ogrzewania jest optymalnym rozwiązaniem dla domu. Audytor przedstawi także wstępny koszt nowej instalacji grzewczej.

Gdzie szukać audytora?

Listę z akredytowanymi audytorami znajdziemy na stronie internetowej www.eko-cieplo.com. (Listę zobaczymy po zarejestrowaniu – w zakładce Panel Grantobiorcy).

PanelPanelfot. UM Bolesławiec

Zanim się skontaktujemy z audytorem, warto przygotować sobie odpowiedzi na 4 pytania:

  • ile osób użytkuje gospodarstwo domowe?
  • jaka jest powierzchnia ogrzewanego budynku?
  • ile paliwa stałego zostało spalone w ostatnich 3 latach (węgiel, drewno, podać w kg)?
  • jakie jest preferowane nowe źródło ogrzewania?

Audyt energetyczny jest kosztem niekwalifikowalnym, to znaczy, że nie otrzymamy za te usługę zwrotu kosztów.

Reklama