Ze Zbaraża do Bolesławca

Ze Zbaraża do Bolesławca
fot. Powiat Bolesławiecki Do Bolesławca przyjechała młodzież ze Zbaraża na Ukrainie. To element projektu realizowanego przez Szkołę nr 3 w Zbarażu i bolesławiecki Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Młodzi wezmą udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki. Na początek spotkali się ze starostą Tomaszem Gabrysiakiem.
istotne.pl barbara smoleńska, powiat bolesławiecki

Program wzajemnego poznawania się narodów dofinansowany jest przez Polsko-Ukraińską Radę Współpracy Młodzieży. A sam Zbaraż jest miastem partnerskim Bolesławca. Powiat szczególnie dba o podtrzymywanie więzi z mieszkańcami Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.

– Do tej formy współpracy młodzieży mam wyjątkowy sentyment – mówił starosta Tomasz Gabrysiak. – Podobnie jak w przypadku wielu rodzin, które teraz mieszkają na terenie naszego powiatu, również część moich przodków stamtąd pochodzi. Bardzo się cieszę, że to właśnie młodzież ze Zbaraża chce nas odwiedzać. Ale również nasi uczniowie chętnie tam jeżdżą i poznają wspólną historię.

Jednym z głównych elementów wizyty będzie wystawa fotograficzna obrazująca przeszłość i teraźniejszość Zbaraża.

– Tworzymy również drzewa genealogiczne rodziny każdego uczestnika projektu – mówiła Mirosława Kołtoniuk, nauczycielka w Szkole nr 3 w Zbarażu. – Pytamy, kim jesteśmy i kim byli nasi przodkowie. Młodzież odkrywa rzeczy, o których nie miała wcześniej pojęcia. Okazuje się, że wielu uczniów ma polskich przodków: czy to od strony mamy, czy taty. Nawet ja znalazłam dokumenty mojej prababci, w których zapisane jest, że była polskiej narodowości. To była historia, której nie znałam.

Polską opiekunką projektu jest Barbara Smoleńska, nauczycielka w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.

tekst zlecony