Biurko dla nastolatka – jakie właściwości należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Biurko dla nastolatka – jakie właściwości należy wziąć pod uwagę przy wyborze?
fot. pinio.com.pl Wraz z wiekiem dziecka zmienia się wystrój jego pokoju – u nastolatka powinno pojawić się biurko dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Aranżacja wnętrza powinna by wspólną decyzją rodziców i młodego człowieka.
istotne.pl biuro, mieszkania

Wybór biurka i innych elementów u nastolatków jest dyktowany przede wszystkim estetyką i panującą modą. Zadaniem rodziców jest zwrócenie uwagi na kwestie praktyczne. Jak wybrać odpowiednie biurko?

Ergonomia biurka – jak dostosować mebel do potrzeb nastolatka?

Obecnie wiele się mówi o ergonomii dotyczącej miejsca pracy lub nauki. Ergonomia polega na przystosowaniu warunków pracy do psychofizycznych cech człowieka. Chodzi o to, aby biurka młodzieżowe było dostosowane do wzrostu i postury nastolatka, a także spełniało wszelkie potrzeby związane ze spędzaniem wielu godzin przed komputerem, czytaniem i odrabianiem lekcji w zeszycie. Komfortowe warunki służą większej efektywności i mniejszemu zmęczeniu. Na dodatek sprzyjają zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Chronią przed uszczerbkiem na zdrowiu. Właściwy kąt ułożenia nóg względem podłoża wpływa pozytywnie na kręgosłup i krążenie, ogranicza bóle mięśniowe związane z długotrwałym siedzeniem. W tym celu konieczne jest biurko młodzieżowe o odpowiedniej wysokości i dostosowane do niego krzesło. Do elementów, na które trzeba zwrócić uwagę zalicza się wielkość blatu. Wszystkie zadania wykonywane przy biurku nie powinny stwarzać problemu. Ekran komputera powinien być oddalony od oczu o 40-70 cm. Musi zostać zapewnione oparcie dla przedramion i nadgarstków. Przyjmowana pozycja powinna być naturalna. Dodatkowo biurko, z którego ma korzystać nastolatek musi charakteryzować się solidnym wykonaniem i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ często służy nie tylko do nauki, ale również do zabawy.

Biurko z szufladami czy bez?

Wśród bogatej oferty biurek, którą można znaleźć np. na stronie www.pinio.com.pl, są dostępne proste modele bez dodatkowego wyposażenia, jak i wersje z szufladami. W przypadku wyboru klasycznego biurka o najprostszej konstrukcji zawsze można dokupić kontener na kółkach, w którym będzie można schować wszystkie przybory szkolne. Można jednak od razu kupić biurko dla nastolatków z szufladami. Niektóre biurka mają też dodatkowe nadstawki i miejsca na przechowywanie płyt CD i DVD. Nadstawki są szczególnie przydatne, gdy pokój jest mały i nie ma za bardzo miejsca na dodatkowe szafki i regały.

Styl biurka – czy pozwolić nastolatkowi na dowolny wybór?

Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o praktyczne aspekty wyboru biurka. Młodzi ludzie mają prawo, aby wybrać biurko w kolorze, który im pasuje. Uniwersalnym rozwiązaniem pozostaje jednak biurko młodzieżowe białe. Jeżeli ten kolor się znudzi, łatwiej będzie je przemalować na inny kolor, a na dodatek łatwo je ożywić np. naklejkami. Pasuje do wielu wnętrz utrzymanych w jasnej stylistyce. W połączeniu z minimalistycznym designem emanuje lekkością i nowoczesnością. Biurko powinno zachęcać nastolatka do nauki.

tekst zlecony