BLIK-owy oszust zgarnął 1000 zł

BLIK-owy oszust zgarnął 1000 zł
fot. freeimages.com (Vaughan Willis) Sprawcy grozić może kara nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.
istotne.pl policja, oszustwo

Lubińscy policjanci otrzymali od mieszkanki tego miasta zgłoszenie, że nieznany sprawca włamał się na jej konto na profilu społecznościowym, a następnie, podszywając się pod nią, w wiadomości poprosił koleżankę kobiety o pożyczkę 1000 zł za pomocą aplikacji BLIK. Po otrzymaniu hasła przestępca wypłacił pieniądze z bankomatu.

Policja:

Kolejny raz apelujemy o ostrożność. Metoda na „na blika” to nowa forma oszustwa, którą posługują się przestępcy wyłudzający pieniądze. Kradną w internecie „tożsamość” osoby. Następnie podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej znajomych o podanie hasła BLIK.

Oszuści najczęściej dodają, że właśnie stoją przy kasie i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta płatnicza akurat w tym dniu straciła ważność. Lub proszą o szybką pożyczkę na zakupy przez internet, obiecując zwrot środków finansowych następnego dnia.

Mundurowi podkreślają:

Pamiętajmy o ostrożnym korzystaniu z urządzeń z dostępem do internetu, gdyż tylko czujność i rozwaga mogą zapobiec oszustwu. Należy pamiętać o pilnowaniu haseł dostępowych, o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania czy o nieotwieraniu maili od nieznanych nadawców.

I dodają:

Przypominamy również, że oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby – w przypadku wystąpienia wątpliwości – nie wpisywać swojego loginu oraz hasła.

Ze swej strony dodamy jedynie, że za oszustwo grozi kara od pół roku do nawet ośmiu lat pozbawienia wolności.