10 maja nie będzie wyborów. Jest porozumienie Kaczyńskiego i Gowina

10 maja nie będzie wyborów. Jest porozumienie Kaczyńskiego i Gowina
fot. Kancelaria Premiera/Wikimedia Commons Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin zawarli porozumienie w sprawie wyborów prezydenckich. Plan zakłada, że 10 maja się one nie odbędą, następnie Sąd Najwyższy stwierdzi ich nieważność i rozpisane zostaną nowe wybory – poinformował serwis onet.pl.
istotne.pl wybory, jarosław kaczyński, jarosław gowin

Już wiadomo, że wybory prezydenckie nie odbędą się w tę niedzielę, co i tak wydawało się mało prawdopodobne. Jak informuje onet.pl, dwaj JarosławowieKaczyński i Gowin – doszli do porozumienia w tej sprawie. Jak czytamy w ich oświadczeniu:

W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach.

Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.

Sprawę skomentował w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk:

Pandemia i nierozważne działania opozycji i samorządów doprowadziły do tego, że ciężko stwierdzić dokładną datę nowych wyborów. Nie chcę prowadzić spekulacji, nikt nie może tego precyzyjnie stwierdzić.

Co Wy na to? Zapraszamy do dyskusji.