Bolesławieckie stowarzyszenia kresowe świętowały 30-lecie

Kresowianie
fot. UM Bolesławiec Za nami święto pasjonatów historii i kultury kresowej.
istotne.pl 183 jubileusz, sybiracy, towarzystwo miłośników lwowa

Reklama

W piątek 4 października na placu Wolności w Bolesławcu miała miejsce uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Polaków Przybyłych z Kresów Wschodnich. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń oraz władze samorządowe miasta i powiatu.

Warto przypomnieć, że pomnik Kresowiaków został wzniesiony w 1995 r. na pamiątkę 50 rocznicy przybycia pierwszego transportu kolejowego Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich – Ziemi Drohobyckiej. Akt erekcyjny odsłonięcia pomnika nastąpił 17 września 1995 r.

Wzniesiony pomnik uzyskał formę surowego obelisku jako symbolu ciężkiej pracy, trwania, służby dla Ojczyzny oraz wielkiego patriotyzmu. Pomnik, prosty i surowy jak los osób przesiedlonych, ma przypominać cierpienie, upokorzenia i ból po stracie najbliższych oraz zaświadczać o historycznej prawdzie.

W kwietniu 1996 roku na pomniku umieszczono drugą tablicę upamiętniającą 50 rocznicę przyjazdu Polonii Jugosłowiańskiej do Bolesławca. W kwietniu 2004 roku dodano kolejną tablicę, tym razem upamiętniającą przybycie repatriantów z Francji.

W maju 2013 r. zaś odsłonięto czwartą tablicę pamiątkową – Koła Związku Sybiraków, upamiętniająca 68 rocznicę powrotu z Syberii: „Po zesłaniu i głodowej tułaczce na Syberii wróciliśmy do Ojczyzny. Na pamiątkę 68 rocznicy powrotu”.

Z okazji 30-lecia Bolesławieckich Stowarzyszeń Kresowych pod pomnikiem, znajdującego się nieopodal dworca kolejowego, spotkali się Kresowiacy oraz ich potomkowie, aby podzielić się wspomnieniami z pierwszych chwil przybycia do Bolesławca po II wojny światowej oraz posadzić dąb, który został przywieziony ze Zbaraża. Dąb jest symbolem przyjaźni i współpracy Bolesławca i Zbaraża.

W sobotę 5 października w sali kina Forum odbyły się główne uroczystości związane jubileuszem Bolesławieckich Stowarzyszeń Kresowych. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu, Związek Sybiraków w Bolesławcu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” w Legnicy zaprosiły na jubileuszową galę członków stowarzyszeń oraz pasjonatów historii i kultury kresowej.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia oraz pamiątkowe dyplomy i wyróżnienia za pomoc w upowszechnianiu historii Kresów i utrzymaniu więzi z pozostałymi tam Polakami.

Co więcej, w ramach 18 Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej im. Zygmunta Jana Rumla odbył się koncert pt. „Polsko moja”. Na scenie wystąpili: zespół Oktawa ze Zbaraża, Zespół Taneczno-Śpiewaczy „Furmani”, zespół akordeonowy Ojciec i Synowie, a także soliści: Barbara Twardosz-Droździńska, Krzysztof Machowski, Ida Tamara Zagórska, Jarosław Majewski.

Koncert pt. „Polsko moja” propagował tradycje kulturowe byłych Kresów Wschodnich. Dopełnieniem uroczystości była promocja publikacji „Jubileusz Bolesławieckich Kresowian 1989–2019 – 30 lat Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Oddział w Bolesławcu oraz Związku Sybiraków, Koło w Bolesławcu” pod redakcją Barbary Smoleńskiej i Marii Niemczuk.

W publikacji, wydanej przez Muzeum Ceramiki na zlecenie bolesławieckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zgromadzono 145 biogramów osadników przybyłych do Bolesławca lub w jego okolice, spisanych przez uczniów, nauczycieli i kilkunastoosobowy zespół autorów oraz pracowników bolesławieckiego muzeum.

Reklama