Dlaczego nie można ignorować OWU AC? Te rzeczy musisz koniecznie sprawdzić przed podpisaniem umowy

Dlaczego nie można ignorować OWU AC? Te rzeczy musisz koniecznie sprawdzić przed podpisaniem umowy
fot. mubi.pl Długa i napisana drobnym druczkiem umowa zwykle nie zachęca do zapoznania się z jej treścią. W przypadku ogólnych warunków ubezpieczenia AC warto to jednak zrobić, by potem nie zdziwić się, gdy nie otrzymamy odszkodowania lub ubezpieczyciel wypowie nam polisę.
istotne.pl ubezpieczenie, polisa

Czy kupując ubezpieczenie, jesteś pewien, na jakie warunki dokładnie się godzisz? Te wbrew pozorom wcale nie należą do oczywistych i mogą się w znacznym stopniu różnić w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Na co w takim razie trzeba szczególnie uważać? Zobacz, jak wygląda checklista ubezpieczeniowa: 9 informacji, które musisz sprawdzić w OWU AC przed podpisaniem umowy.

Czy definicje podane w OWU AC zawsze znaczą to samo?

W wielu przypadkach odpowiedź będzie twierdząca. Większość haseł zawartych w każdej umowie nie pozostawia wielkiego pola do interpretacji. Zdarzają się jednak również takie, które są znacznie mniej oczywiste, co może prowadzić do nieporozumień.

Każda firma może np. na własny sposób rozumieć, kim jest „młody kierowca”. Dla jednych będą to wszyscy poniżej 25. roku życia (Warta), dla innych również osoby o rok starsze (Aviva), a jeszcze inni traktują tak każdego, kto posiada prawo jazdy krócej niż 3 lata (LINK4). Zdarza się też, że szczegółowe definicje u jednego ubezpieczyciela (np. „bagaż samochodowy” w PZU), u drugiego są traktowane znacznie bardziej ogólnie – a to wszystko może mieć znaczenie przy wypłacie odszkodowania.

Czy zakres ubezpieczenia AC podany w umowie jest wszędzie taki sam?

Absolutnie nie. W zależności od ubezpieczyciela, w ramach AC możesz otrzymać polisę obejmującą różne elementy. Na co m.in. powinno się zwracać uwagę?

  • Ochrona bagażu i wyposażenia samochodu – czasem ubezpieczyciel obejmuje zakresem ochrony zniszczony lub zgubiony bagaż, czasem nie, a czasem chroni tylko niektóre elementy. Często oddzielnego ubezpieczenia potrzebują szyby i opony.
  • Rodzaj szkód objętych ochroną – niektóre AC oferują bardzo szeroki katalog szkód, od częściowych, przez kradzież auta, po całkowite zniszczenie. W przypadku autocasco mini zakres będzie znacznie ograniczony.
  • Terytorium obowiązywania ochrony – zwróć na to uwagę zwłaszcza, jeśli potrzebujesz AC do podróży poza granice Polski czy Unii Europejskiej.

Czy można uniknąć inspekcji samochodu?

Oględziny samochodu przez rzeczoznawcę to prawo każdego ubezpieczyciela i w żaden sposób nie da się tego uniknąć. Poszczególne firmy podchodzą jednak do tego na różne sposoby, zwykle dostosowując się do klienta. Sprawdź jednak, jaką politykę w tym zakresie stosuje Twój ubezpieczyciel, bo może się zdarzyć, że w wyniku niedopatrzenia zostanie Ci wypowiedziana umowa.

Inspekcja samochodu przez firmę ubezpieczeniową nie jest wcale formalnością. Dla ubezpieczycieli jest to podstawowy sposób ochrony przed nieuczciwymi klientami, dlatego stosują szereg zasad, dających im możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy. Może do tego dojść choćby wtedy, gdy oględziny nie odbędą się z winy klienta, a ten będzie unikał prób kontaktu. Sama kontrola także może przynieść negatywny wynik, np. okaże się, że klient zataił we wniosku fatalny stan pojazdu lub niewystarczające zabezpieczenia antykradzieżowe – mówi Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl.

Czy istnieją wyjątki w wyłączeniach odpowiedzialności z tytułu AC?

Na pewno znasz sytuacje, gdy AC samochodu (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/) nie będzie obowiązywać. Możesz jednak nie wiedzieć, że od niektórych z nich istnieją wyjątki określone właśnie w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Do takich sytuacji należy choćby przykład z OWU AC LINK4, które nie płaci odszkodowania za zniszczone opony, jeśli jest to jedyna szkoda w pojeździe (np. po złapaniu gumy) – ale gdy ogumienie ucierpiało jako jedno z wielu elementów (np. podczas kolizji) wówczas nie będzie już problemy z otrzymaniem pieniędzy.

Czy sposób naprawy szkody ma znaczenie?

Nie zawsze, ale może się zdarzyć, że ubezpieczyciel będzie w szczególny sposób wynagradzał tych klientów, którzy wybiorą korzystny dla niego wariant likwidacji szkody. Przykładem jest Generali, które w OWU AC zawarło informację, że naprawa pojazdu w konkretnym warsztacie będzie się wiązać m.in. z dodatkowymi usługami.

Czy ustalając sumę ubezpieczenia autocasco, można coś zyskać?

Tak, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć straty w odszkodowaniu. Są na to różne sposoby, m.in. wykupienie udziału własnego i amortyzacji części w przypadku szkody częściowej, lub stała suma ubezpieczenia po szkodzie całkowitej. Wybierając odpowiednią opcję, zmniejszamy lub kompletnie likwidujemy ryzyko wyczerpania sumy ubezpieczenia, dlatego warto szukać takich rozwiązań w OWU AC.

Czy ubezpieczyciel może wypowiedzieć mi umowę AC?

Skoro Ty możesz zrezygnować z ubezpieczenia AC, to dokładnie tak samo może postąpić druga strona umowy. Aby do tego doszło, z Twojej muszą jednak wystąpić konkretne okoliczności, które są wymienione w OWU AC.

Na pewno możesz spodziewać się zerwania umowy, jeśli używasz samochodu niezgodnie z przeznaczeniem (np. startując nim w rajdach) lub rozbudowujesz go w sposób, który znacząco zmienia jego parametry i zwiększa ryzyko ubezpieczeniowe. Powodem do wypowiedzenia polisy będzie też zatajenie faktu, że samochodu używa przede wszystkim młody kierowca. To samo czeka Cię, jeśli będziesz zwlekał z płatnością składki, szczególnie gdy wcześniej otrzymasz wezwanie do zapłaty.

Czy mogę samodzielnie naprawić auto za granicą?

Po wypadku lub kolizji poza granicami kraju może zajść potrzeba szybkiej naprawy auta. Sprawdź, czy OWU AC reguluje taki przypadek, bo może się okazać, że likwidacja szkody na własną rękę jest możliwa tylko do pewnej kwoty lub w określonym zakresie, a za ich przekroczenie stracisz odszkodowanie.

Czy mogę rozłożyć płatność składki na raty?

OWU AC reguluje również takie kwestie jak płatność w ratach, dokładny termin rozpoczęcia ochrony czy skutki szkody całkowitej odniesionej przed zapłatą całości składki.

tekst zlecony