Koronawirusowe drive-thru. Badanie bez wychodzenia z auta

Koronawirusowe drive-thru. Badanie bez wychodzenia z auta
fot. Powiat Bolesławiecki W bolesławieckim szpitalu powiatowym uruchomiono bezpieczną formę badania na obecność koronawirusa – „drive-thru”. Dzięki nowej usłudze próbka do badania pobierana jest od pacjenta przebywającego w samochodzie. Testy przeznaczone są dla osób będących w kwarantannie.
istotne.pl szpital powiatowy, koronawirus

Jak to działa?

Badanie drive-thru odbywa się w 12 dniu kwarantanny. Pacjent, który kwalifikuje się do badania, otrzymuje SMS ze szpitala. Po otrzymaniu wiadomości może umówić się telefoniczne na konkretną godzinę i zgłosić na badanie.

Przed badaniem pacjenci identyfikowani są na podstawie dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Personel pobiera wymaz z nosogardzieli przez otwarte okno samochodu. Następnie próbka jest przekazywana do laboratorium, gdzie wykonywane jest badanie molekularne metodą RT-PCR.

Badanie jest bezpłatne. Pacjent o wynikach informowany jest telefonicznie.

Do punktów należy przyjechać własnym samochodem, a samo badanie nie wymaga wysiadania z pojazdu. Jeśli osoba przebywająca na kwarantannie nie może samodzielnie kierować pojazdem, dopuszczana jest obecność dwóch osób (kierowca i osoba poddawana badaniu). Warunkiem jest jednak zamieszkiwanie w jednym gospodarstwie domowym: zarówno kierowcy, jak i pasażera. (Do osób, które nie posiadają samochodu, a muszą poddać się badaniu, przyjedzie tzw. karetka wymazowa).

Usługa dostępna jest tylko dla zmotoryzowanych, oznacza to, że osoby przychodzące na piechotę, przyjeżdżające komunikacją miejską czy też rowerem nie mogą skorzystać z testu drive-thru.

Powiatowi urzędnicy:

Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu jest jednym ze 167 szpitali w całej Polsce, w którym wykonuje się badanie na obecność koronawirusa metodą drive-thru.

I dodają:

PAMIĘTAJ!!!

W przypadku dodatniego wyniku skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami. Albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.