W galerii BOK otwarto historyczną wystawę

Fotografie twarzy
fot. B.org Do 26 kwietnia bolesławianie mogą oglądać wystawę "Ludzie UB". Wystawa ukazuje funkcjonowanie służb bezpieczeństwa w czasach PRL. W galerii można zobaczyć archiwalne fotografie i dokumenty, pochodzące ze zbiorów państwowych i prywatnych.
istotne.pl 0 bezpieczeństwo, prl, urząd, bok - mcc

Reklama

W otwarciu wystawy uczestniczyli pracownicy warszawskiego i wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Był także obecny Janusz Krupski, zastępca prezesa IPN. Bolesławiec reprezentowały władze miasta i powiatu oraz przedstawiciele różnych środowisk i organizacji działających na terenie naszego miasta.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Wystawę rozpoczęły dwa odczyty. Grzegorz Majchrzak z warszawskiego oddziału IPN mówił o działaniach służby bezpieczeństwa wobec Solidarności w latach osiemdziesiątych. Paweł Piotrowski z wrocławskiego IPN poruszył problem represji wobec jeleniogórskiej Solidarności, w czasie trwania stanu wojennego. Obaj prelegenci starali się ujawnić kulisy działań służby bezpieczeństwa w czasach Polski Ludowej. Była mowa między innymi o planach utworzenia Neosolidarności, mającej za zadanie zniszczyć prawdziwy związek, i o próbach skonfliktowania przywódców związkowych. Mówiono także o werbowaniu agentów oraz o ich przenikaniu do struktur opozycji.

Brak opisuBrak opisufot. B.org

Wystawa "Ludzie UB" została przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Zobacz także

Instytut Pamięci Narodowej

Reklama