materiał promocyjny

Uprawa pigwy krok po kroku – jak wyhodować piękną pigwę pospolitą?

Pigwa
fot. fajnyogrod.pl Pigwa pospolita to roślina rzadko spotykana w przydomowym ogródku. A szkoda, ponieważ jest to dekoracyjny krzew, którego kwiaty są miododajne, a owoce – zdrowe. Jak wygląda pielęgnacja i uprawa pigwy? Sprawdzamy w tym artykule.
istotne.pl 1 ogród, ogrodnictwo, miasto legnica

Reklama

Pigwa pospolita – charakterystyka

Pigwa pospolita to roślina, która w polskim klimacie występuje w postaci krzewu z rodziny różowatych. W swoim naturalnym środowisku jest w stanie osiągnąć nawet 8 metrów wysokości. Błędnie przypisuje się jej nazwę pigwowiec (pigwowiec ma mniejsze i bardziej kwaśne owoce). Owoce pigwy pospolitej mają żółtą barwę, a ich kwaśny smak sprawia, że nie są spożywane na surowo. Uprawa pigwy w naszym kraju jest bardzo łatwa, dlatego coraz częściej sadzimy ją w swoich ogródkach. A może zainteresuje cię także artykuł o odmianach pigwy pospolitej.

Krzew pigwy jest też zbawienny dla ludzkiego organizmu. Przygotowane z owoców przetwory (kompoty, miody, dżemy, nalewki) mogą być naszą skuteczną bronią w walce z przeziębieniem lub grypą.

Uprawa pigwy – odpowiednie stanowisko i gleba

Pigwa pospolita preferuje suchy i ciepły klimat. Niestety, nie jest odporna na zmiany temperatur – szczególnie groźny będzie dla niej okres zimowy, podczas którego może przemarznąć. Niesprzyjające będą też otwarte przestrzenie, dlatego krzew pigwy warto posadzić na stanowisku osłoniętym od wiatru. Niedostosowanie się do tego warunku może osłabić roślinę we wzroście i sprawić, że owoce będą mniejszej wielkości.

Roślina lubi glebę o lekko kwaśnym odczynie. Jej pH powinno mieścić się w przedziale 5,9-7. W przeciwnym razie możemy narazić pigwę ozdobną na niedobory żelaza. Na dodatek gleba musi być żyzna i dobrze przepuszczalna. Pigwa pospolita jest wymagająca w kwestii nawadniania gleby. Krzew źle znosi zarówno niedobór, jak i nadmiar wody.

Sadzenie pigwy

W Polsce krzewy pigwy sadzi się do gruntu z sadzonek na jesień lub wiosnę. Sadzonki wkładamy do przygotowanych dołków o głębokości i szerokości równej 30 cm. Odstępy między nimi powinny być większe niż 3 m. Warto zwrócić uwagę na to, jaką odmianę sadzimy w przydomowym ogródku. W przypadku krzewów pigwy przyjmuje się 5x5 m, podczas gdy drzewa sadzi się na prostokącie o wymiarach 6x5 m.

Dla rośliny sadzonej w okresie jesiennym musimy zapewnić osłonę na pień z ziemi, która skutecznie ochroni ją przed przymrozkami. Przed włożeniem sadzonki pigwy pospolitej do gruntu należy przyciąć jej korzenie. Po posadzeniu natomiast konieczne jest ich obsypanie ich ziemią, lekkie ugniecenie i obfite podlanie. W okresie wiosennym przycinamy nasze drzewko na wysokość 70-80 cm od powierzchni ziemi.

Pielęgnacja rośliny

Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych jest zabezpieczenie pigwy pospolitej przed przymrozkami. W tym celu należy zrobić kopczyki z ziemi, które usuwamy po zakończeniu zimy. Alternatywą może być wykorzystanie ściółki. Pigwa ozdobna wymaga regularnego nawożenia. Najlepiej sprawdzi się kompost, który równomiernie rozkładamy wokół rośliny. Istotne jest również usunięcie uszkodzonych lub chorych pędów.

Reklama